Cea mai dulce victorie. SCM Timisoara revine incredibil pe final si bate Dinamo la ea acasa

Prim-divizionara de baschet masculin SCM Timisoara a disputat cel mai important joc din sezonul regular la Bucuresti, contra adversarei de traditie, Dinamo, chiar pe terenul acesteia. Miza era mare, locul 7 inainte de play-off, dar si victoria care sa aduca liniste inainte de Paste. Dupa un final senzational, SCM s-a impus cu 78-75.

Dinamo a condus din start, 7-0 si 14-7 aratand ca este gata sa castige acest joc foarte important, in timp ce banatenii nu au putut la inceput decat sa se apropie pe tabela. A fost 20-17 la prima sirena, dar distanta avea sa se mareasca dupa un al doilea sfert destul de slab, 38-30 la pauza mare.

In partea sceunda, tot Dinamo a fost in fata, chiar daca elevii lui Dragan Petricevic au revenit la un moment dat la doua posesii in spate. A fost 55-46 dupa 30 de minute, iar gazdele au avut si zece puncte avans in ultimul sfert, 71-61. „Leii din Banat” si-au aratat puterea pe final, atunci cand a contat cu adevarat, au intors scorul dupa cateva actiuni de exceptie, 74-73 si au avut puterea sa tina de avantaj, 78-75 scor final.

Misiune indeplinita si un frumos cadou de Paste pentru iubitorii baschetului timisoarean.

Principalii marcatori ai Timisoarei in acest joc au fost: Komatina 20 de puncte, Olah 17 puncte, Brown 12 puncte, Mijajlovic 10 puncte, Gajic 10 puncte.