Ce victorie! ACS Poli Timisoara vine de la Iasi cu 3 puncte

TIMISOARA. Daca asa evoluau elevii lui Ionut Popa si pana acum, cu atitudine, detereminare si siguranta, sigur scapau deja de mult de „minusul” din clasament. Astazi, echipa banateana a jucat ca o echipa mare si a castigat in „Copou” cu 1-0! Un scor prea mic fata de diferenta dintre cele doua grupari, aratata in acest joc.

Inca din primele secunde ACS Poli si-a creat o ocazie de gol si nu a vrut sa lase nimic la voia intamplarii. Defensiva a fost impecabila astazi, iar in ofensiva, mingea a circulat bine, dar a lipsit golul pana la pauza. Si in partea secunda, violetii au atacat in valuri, in fata unei echipe ce a avut o singura ocazie notabila tot jocul. In minutul 60, dupa o cursa irezistibila a lui Seroni, fundasul intrat la pauza in locul accidentatului Seroni, Draghici avea sa puncteze din 6 metri. 0-1, avea sa fie si scorul final, cu toate ca ACS Poli mai putea marca lejer cateva goluri.

3 puncte mari si gruparea banateana ajunge la doar – 6 in clasament. Urmeaza o pauza de doua saptamani datorita meciurilor echipei nationale, apoi violetii vor intalnii Viitorul, pe teren propriu.

Antrenorul Ionut Popa si-a salvat scaunul cu aceasta ocazie, fiind aclamat si de publicul Iasiului, el fiind antrenor pe Emil Alexandrescu in urma cu cativa ani buni.

ACS Poli Timisoara: Straton – Straut, Bocsan, Canu (46, Seroni), Novak, Artean, Barbut, Llorente, Carstocea (76, I. Rosu), Doman, Draghici (Santean).