Ce victorie! ACS Poli Timisoara invinge a doua oara in aceasta toamna Viitorul lui Hagi

TIMISOARA. Meci cu final… neasteptat! Surpriza de proportii pe stadionul Dan Paltinisanu, acolo unde ACS Poli a invins, dupa un final incins, Viitorul Constanta, ocupanta locului 3, care cu o victorie azi, ajungea la doar 3 puncte de Steaua. A fost 1-0 dupa un meci echilibrat, reusita de 3 puncte a venit in minutul 81, dupa un penalty transformat de Carstocea.

Pana atunci, oaspetii au avut ocazii mai multe, prin Nimely, Stoica, Marin – in mai multe randuri si Chitu. Poli s-a multumit sa se apere, dar si sa atace si contraatace, cand jocul a permis acest lucru. Canu in prima parte, dar mai ales Draghici – repriza secunda, au fost aproape de gol. Si a venit minutul 80, cand dupa o faza muncita de Croitoru, Straut a scos un 11 metri din duelul cu Carp. Artean, cel care bate de obicei astfel de lovituri a fost lasat la o parte cu aceasta ocazie, iar Alin Carstocea, jucator venit chiar de la Viitorul a fost cel care si-a asumat raspunderea, si a punctat! Pana la final, gazdele au mai avut doua ocazii mari, iar oaspetii una, chiar in minutul 93, prin Chitu.

S-a terminat 1-0 insa, pentru ACS Poli, contrar pronosticurilor, iar gazdele inving a doua oara viitorul, dupa succesul din optimile Cupei Ligii. Elevii lui Ionut Popa au ajuns la… -3, iar etapa viitoare, a 13-a, violetii merg la Chiajna, pentru jocul de vineri.

ACS Poli: Straton – Straut, Canu, Bocsan, Novak, Artean, Llorente, Barbut, Croitoru, Doman, Draghici. Au mai jucat: Carstocea, Mailat, Seroni. Antrenor: Ionut Popa

Viitorul: Ramniceanu – Benzar, Tiru, Brandan, Boli, R. Marin, Carp, Dani Lopez – Chitu, Nimely, Al. Stoica. Au mai jucat: A. Stoica, Hodorogea, Casap. Antrenor: Gheorghe Hagi