Ce meci si ce final nebun! Poli Timisoara reuseste o victorie pe semicerc in ultima secunda

TIMISOARA. De obicei, handbalistii de la Poli pierd victorii in ultimele secunde, dar iata ca se poate si altfel. Miercuri seara, dupa un meci nebun, detinatoarea Cupei Romaniei la handbal masculin, SCM Poli s-a impus cu 23-22 in fata Dunarii Calarasi.

Partida dintre cele doua echipe aflate mai aproape de retrogradare decat de podium, a inceput bine pentru Poli, 3-1 in minutul 6, dupa care inexplicabil banatenii nu au gasit solutii in atac si s-au aparat dezorganizat. Regatenii au profitat si s-au desprins mai intai la 3-7 si apoi 5-10. Gazdele si-au regasit cadenta spre finalul primei reprize revenind in joc, 10-12.

Chiar daca ecartul a ajuns la un moment dat la un singur punct, oaspetii s-au desprins din nou, 11-16. Poli a reluat cursa de urmarire si a reusit egalararea cand mai putini sperau la ceva bun din joc, 18-18. Dunarea a facut rapid +3, dar violetii au revenit din nou. Ultimul minut a fost dramatic. Dragas a punctat din 7 metri pentru 22-21, Poli preluand conducerea pentru prima data din debutul partidei, dar Hantaru a egalat cand mai erau 20 de secunde. Suficiente ca Dragas sa puncteze din nou, cel mai important gol al sau din acest sezon, 23-22.

Cel mai bun marcator pentru Poli a fost Dragas, autor a 6 goluri, in timp ce restul reusitelor le-au apartinut in ordine lui Somlea 5, Pribanic 4, Nastasie 2, Marijanovic 2, Fenici 1, Cimpan 1, V. Milosevic 1, Baican 1. Pentru Dunarea, jucatorul cu cele mai multe goluri a fost Dospinescu, care a perforat poarta timisoreana de sapte ori.

Este doar a 4-a victorie pentru banateni, dar una mare, de moral si importanta pentru urmatoarele partide. Poli urca momentan pe locul 9, cu 14 puncte.