Ce cosmar! Fotbalistele de la CFR Timisoara, invinse acasa de ultima clasata

TIMISOARA. Un meci de 1 solist pe hartie s-a terminat intr-un socant 2 categoric, dar si meritat. Ocupanta locului secund in Superliga de fotbal feminin, CFR, a fost invinsa de „lanterna rosie”, Heniu Prundu Pargaului, formatie ce s-a intarit puternic peste iarna, in speranta salvarii de la retrogradare. Si dupa cum au jucat astazi, este un obiectiv realizabil pentru formatia din Nasaud.

Meciul jucat pe o vreme ce aducea mai degraba de o toamna tarzie decat de o primavara timpurie nu s-a ridicat la un nivel deosebit. „Leopardele” lui Florin Bugar au facut probabil cel mai rau meci din istoria lor. Nimic nu le-a iesit ceferistelor, care au gresit in 90 de minute si pase simple de doi metri.

Oaspetele, care poate nici ele nu credeau ca se pot impune aici confortabil, s-au aparat exact si au contraatacat perfect, avand si alte ocazii de gol. Heniu a deschis scorul prin Anastasia Toma, care a reluat simplu dupa un corner in minutul 12. Gazdele au egalat dupa ce Larisa Sirbovan a fost faultata in careu, iar Loredana Sas a transformat cu siguranta, in minutul 22. Cand totul parea sa intre pe fagas normal, Roxana Dinescu a marcat pentru vizitatoare, elegant, din careul mare, 1-2, minutul 25. Apoi, pana la final, gazdele au cautat cel putin egalarea, care nu a mai venit, in schimb bistritencele au mai inscris in partea secunda, la o gafa a Lidei Suvet, prin Claudia Chiper, 3-1, minutul 70, scor cu care s-a incheiat jocul… dupa ce in tur CFR se impunea cu 7-1!!

Dus rece si la propriu si la figurat pentru CFR, iar unele jucatoare (gen Ozana Ababei) trebuie sa se „trezeasca” si sa ajute mai mult echipa echipa…

CFR Timisoara: Mihaela Durla, Lidia Suvet, Claudia Bistrian, Adelina Ion, Elena Obrad, Ozana Ababei, Ionela Voica, Manuela Voica, Mihaela Molnar, Larisa Sirbovan, Loredana Sas. Au mai jucat: Bianca Biris, Sabina Scurtu, Larisa Grigore, Larisa Ienovan