Capat de drum la simplu pentru timisoreanca Anca Todoni. Halep si Cirstea, infrangeri dramatice in Australia

TIMISOARA. Zi cu meciuri maraton si cu infrangeri dureroase pentru romancele prezente la Openul Australiei.

Sorana Cirstea a fost invinsa de poloneza Iga Swiatek, a saptea favorita, cu 5-7, 6-3, 6-3, luni, la Melbourne, in optimile de finala ale turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului. Cirstea (31 ani, 38 WTA), care si-a egalat cea mai buna performanta a sa de la Melbourne, reusita in 2017, s-a inclinat la capatul unui meci de mare lupta, dupa doua ore si 28 de minute, in fata unei adversare care nu pierduse niciun set in turneu. A fost un duel al nervilor, cu lovituri rapide si puternice, in care schimburile lungi au fost destul rare si in care cei 11 ani diferenta nu s-au simţit. Romanca a pierdut meciul pe plan psihologic, pe final nemaiavand rabdare…

Simona Halep a fost invinsa de frantuzoaica Alize Cornet cu 6-4, 3-6, 6-4, tot luni. Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numarul 14 si fosta finalista, a suferit prima sa infrangere din acest an, la capatul celui mai solicitant meci, care a durat doua ore si 33 de minute, in conditii dificile, la o temperatura de 32 grade Celsius.

Simona Halep, care a solicitat si interventia medicilor in timpul jocului, a incheiat o serie de opt victorii consecutive, care i-a adus, intre altele al 23-lea titlu din cariera, la Melbourne Summer Set 1.

La junioare, timisoreanca Anca Alexia Todoni a fost intrecuta in turul secund de Ksenia Zaiteva (Rusia), a treia favorita, cu 7-6 (2), 6-2, după o ora si 34 de minute. Timisoreanca, locul 60 in clasamentul junioarelor va continua la dublu, unde face pereche cu o sportiva din Belgia.