Cand ocaziile se razbuna. ASU Politehnica Timisoara, la o jumatate de ora de o calificare istorica. Statistica partidei

TIMISOARA. Poli a fost aproape de a produce surpriza si a merge mai departe in Cupa, acolo unde o mai asteptau 4 echipe din liga secunda, lucru ce nu s-a mai intamplat in aceasta faza a competitiei de 40 de ani. Doar ca aproape, in fotbal, nu e destul…

Echipa viola a avut ocaziile mai mari, mai ales la inceputul reprizei secunde, cand putea linisti jocul. In prima parte, pe langa golul lui Coada, au mai existat doar doua sanse mari de a marca, Munteanu, respectiv Gheorghe, sutand foarte aproape de vinclu. In partea secunda, Coada si Ivanovici au trecut pe langa un 2-0 linistitor ratand din pozitii foarte bune. Astra a profitat si a marcat de doua ori, dupa care acelasi Coada a mai ratat din 4 metri.

Din punct de vedere al ocaziilor, Poli merita sa mearga mai departe, dar fotbalul se joaca intotdeauna pe goluri.

A fost un joc pe care l-am controlat, am avut multe situatii, asta ma bucura, ca am reusit sa ajungem in careul advers, apoi, doua nesincronizari si cam asta e istoria meciului de azi. N-a influentat vremea rezultatul, pentru ca si noi si Astra am jucat in aceleasi conditii, rezultatul a fost înfluentat de situatiile noastre pe care nu am reusit sa le fructificam. Astra a avut doua situatii, de fapt trei, si un sut al lui Vali Gheorghe in prima repriza, dar a fost de la 18 metri, noi am avut unu la unu cu portarul advers, nu am reusit sa inscriem iar asta ne-a costat”, a spus dupa meci Dan Alexa, antrenorul Politehnica.

Referitor la joc, am castigat, dar cum spuneam, a fost foarte foarte dificil. Ma asteptam la acest lucru, le-am spus jucatorilor inainte de joc, nu am intrat asa cum trebuia, nu am avut atitudinea pe care mi-am dorit-o in prima repriza. Dar dupa pauză lucrurile au stat total altfel. Cred ca am dominat total partea a doua si am meritat victoria. Am facut si cele cinci schimbari pe care trebuia sa le facem. Jucatorii de pe banca au adus un plus”, a declarat Eugen Neagoe, tehnicianul celor de la Astra.

Statistica: Poli – Astra

Suturi spre poarta: 10-7
Suturi pe poarta: 3-5