Campionii si-au respectat promisiunea! RCM a invins Farul, in primul meci din play-off, de ziua Timisoarei

Trupa lui Chester Williams a castigat cu scorul de 63-10 meciul disputat pe stadionul Gheorghe Rascanu, sambata dimineata, debutand astfel cu dreptul, in play-off-ul SuperLigii de rugby. In meciul urmator, la Timisoara va veni Baia Mare.

Vicepresedintele RCM Timisoara, Dan Dinu anunta inaintea infruntarii cu Farul:” Vrem sa castigam fiecare meci din acest play-off, vrem sa aratam ca suntemcei mai buni si va promit ca vom face acest lucru”. Iar elevii lui Chester Williams s-au conformat si au facut deja primul pas, castigand categoric partida disputata contra constantenilor.
Bantenii si-au trecut in cont primele puncte din doua lovituri de pedeapsa transformate de catre Vali Calafeteanu, iar in minutul 16 Sosene Anesi a bifat si primul eseu pentru Timisoara, reusita fiind transformata de acelasi Vali Calafeteanu. Oaspetii au punctat si ei dintr-o ‘penalitate’ transformata de Jantjies, dar nu au putut opri galopul campionilor, care pana la pauza si-au asigurat punctul bonus. Viliami Moala, de doua ori si Shenan au culcat balonul in terenul de tinta al Farului, iar Calafeteanu a transformat toate cele trei eseuri, scorul la finele primei reprize fiind de 34-3.
Imediat dupa reluarea jocului, Rus a bifat inca o reusita pentru Timisoara, iar constantenii au marcat si ei primul lor eseu, prin Agiacai, eseu transformat de acelasi Jantjies. Antrenorul Chester Williams a operat mai multe schimbari in tabara campionilor, insa chiar si asa, cei de la RCM au reusit pana la finele jocului sa isi mai treaca in cont inca 24 de puncte. Kinikinilau si Morison au culcat si ei balonul in terenul Farului, iar RCM-ul a beneficiat si de un eseu de penalitate. Calafeteanu a transformat toate cele trei eseuri si a mai bifat trei puncte dintr-o lovtura de pedeapsa, astfel ca meciul s-a incheiat la scorul de 63-10.