Campionii de la Timisoara Saracens au invins fara probleme Dinamo

Nu au patimit in Vinerea Mare. Timisoara Saracens a obtinut o victorie logica in runda a 12-a a Superligii de rugby in meciul sustinut pe teren propriu in fata echipei Dinamo Bucuresti. Meciul a fost rezolvat inca de la pauza de banateni, care si-au asigurat dupa 40 de minute punctul bonus.

Cu un joc inteligent pe treisferturi si o inaintare care a castigat pas la pas lupta cu defensiva adversa, Timisoara Saracens a dominat copios prima parte. Rand pe rand, Muresan, Capatana, Manumua si Taupaki au intrat cu balonul in terenul de tinta advers, Samoa concretizand insa doar una din cele patru incercari cu puncte suplimentare. Scorul la pauza era de 22-0, oaspetii facand cu greu fata ofensivei banatene.

Si in partea secunda a fost rost de spectacol, jocul curat al banatenilor mai aducand eseuri. Samoa si Zaharia au mai culcat balonul in terenul de tinta advers, Rupanu transformand amandoua eseuri. pe final, Dinamo a dat semne de viata, dar doar datorita relaxarii gazdelor la 36-0. Carlescu si Manole au reusit eseuri spre sfarsitul jocului, transformate de Savu.

Asadar, scor final 36-14 pentru banateni, care nu au timp sa se bucure prea mult de Sarbatorile Pascale, deoarece runda viitoare joaca doua partide grele in deplasare, la CSM Bucuresti si Tomitanii Constanta.

Timisoara: Taupaki, Capatana, Doge, Muresan, Iftimiciuc, Tatarus, Rus, Lazar, Zaharia, Rose, Moala, Manumua, Popa, Shennan, Samoa. Rezerve: Radoi, Boshoff, Pungea, Poparlan, Whitehurst, Rupanu, Neculau, Sabau.