Cam(pioni) si cu o echipa de pluton. Timisoara nu bate nici pe Dinamo, desi a avut victoria in mana

TIMISOARA. Timisoara Saracens avea ocazia sa isi spele din pacatele ultimelor partide cu o evolutie buna pe terenul rivalilor de la Dinamo, o echipa aflata in crestere de forma.

Prima repriza a fost insa in nota ultimelor jocuri. Fara nerv, fara multe orizonturi si parca cu o teama de neinteles. Asa au evoluat campionii, in fata unor „caini”, care au evoluat cu multa determinare. Dupa un inceput echilibrat, Dinamo a preluat initiativa si a deschis scorul in minutul 20, dupa un eseu reusit de Vasilica Pascu, transformat de Tudorel Bratu. Conache, care in debutul partidei executase foarte slab o lovitura de pedeapsa de la circa 55 de metri, a pus pana la urma trei puncte pe tabela, insa diferenta s-a refacut dupa ce Bratu a pus si el puncte, dupa o penalitate, 10-3. Cumva contrar cursului jocului, pe un contraatac rapid, Simionescu si-a pus in valoare viteza, reusind un eseu frumos, transformat de Conache, pentru 10-10. Banatenii, cu un om mai putin pe teren, dupa eliminarea temporara a lui neculau, au ratat doua actiuni bune, care puteau aduce eseuri. De cealalta parte, Simote Liueli a ratat si el doua lovituri de pedeapsa de la mare distanta, scorul pauzei fiind 10-10.

Nu s-au schimbat mult lucrurile nici in debutul partii secunde. Chiar daca Timisoara a inceput in atac, Conache ratand o lovitura de pedepasa din pozitie buna, Dinamo a fost mai incisiva si mai curajoasa, iar acest lucru s-a vazut si pe tabela de scor, Bratu punand sase puncte, din doua penalitati, 16-10. Ajunsi cu „muscaturile” la os, banatenii si-au adus aminte cine sunt si au mutat jocul in 22-ul advers. Chiar si asa, Saracens nu a reusit sa profite de cateva tuse si gramezi aproape de terenul de tinta advers, dar in cele din urma, pe contraatac, Popralan a intrat in forta, balonul a circulat apoi bine pe treisferturi, iar Will Helu a inscris un eseu la colt, transformat de Conache, timisorenii intrand in avantaj, 17-16. Jucatorii care au intrat in repriza a doua pentru timisoreni, au adus plusul de energie si combativitate echipei, iar dupa o faza inceputa de Helu, si continuata de inaintare, Halalilo a punctat si el prin eseu, netransformat insa de Conache, din pozitie buna, 22-16. Dinamo a revenit in atac, dupa minutele bune ale vizitatorilor, si Bratu a mai punctat dintr-o penalitate, 22-19, astfel ca ultimele minute se anuntau decisive.

Inexplicabil, banatenii nu au putut apara fragilul avantaj, iar Bratu a egalat tot dintr-o penalitate, in ultima secunda a partidei, 22-22. Al doilea meci la rand in care Timisoara pierde victoria la ultima faza, iar echipa arata departe de cum ar trebui sa arate o campioana.

Timisoara Saracens: Taupaki, Radoi, Doge, Poparlan, Drenceanu, Doyle, Neculau, Stewart, Umaga, Zaharia, Popa, Sefanaia, Simionescu, Conache. Rezerve: Sabau, Halalilo, Pungea, Iftimiciuc, Ianus, Pretorius, Helu, Tangimana

In runda viitoare, banatenii vor juca tot in deplasare, pe terenul Universitatii Cluj.