Campioana Romaniei invinsa la malul Dunarii. Informatica Timisoara pierde primul meci al sezonului la Galati

TIMISOARA. Informatica Timisoara a suferit primul esec din aceasta editie de campionat, tocmai in fata vicecampioanei United Galati.

Duelul dintre finalistele sezonului trecut a fost unul echilibrat, asa cum era de asteptat. Timisorenii au fost primii care au inscris, in minutul 8, prin golgeterul Denis Ovsyannikov. Cu toate ca au mai fost ocazii pana la finalul primei reprize, niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa puncteze si s-a intrat cu avantajul Timisoarei la pauza.

Repriza secunda a fost una diferita. Gazdele au intrat mai motivate de la cabine, iar Kaylon Borges a adus egalarea dupa 4 minute de joc. Vicecampioana Romaniei a continuat sa atace, iar in minutul 28 antrenorul jucator Florin Ignat a facut 2-1. Cu patru minute inainte de final Nuno Viera a inscris al treilea gol al Galatiului si a consfiiintit victoria lui United.

Aceasta este prima infrangere din acest campionat pentru Informatica Timisoara, care ramane cu 14 puncte, in timp ce United Galati devine noul lider al campionatului, cel putin pana la duelul de duminica dintre Dunarea Calarasi si Autobergamo Deva.

In runda viitoare campioana Romaniei va juica pe teren propriu, joi, de la ora 18, impotriva celor de la Clujana Cluj-Napoca.