Calificare senzationala pentru SCM Poli Timisoara in finala Cupei Romaniei la handbal masculin

Nu e un limbaj de lemn, dar Poli – Minaur, prima semifinala a Cupei Romaniei la handbal masculin, chiar a fost un meci nerecomandat cardiacilor. O partida spectaculosa, cu ambele echipe trecand la conducerea partidei si cu un deznodamant in ultimul minut. Jucatorii de la SCM Poli, desi neplatiti de luni bune, au facut un meci foarte bun, 30-28 (15-13) si maine vor juca marea finala cu invingatoarea dintre Dobrogea Sud si Steaua.

CITESTE SI: Sectia in care medicii sunt cei mai predispusi spre sinucidere, alcool sau droguri. ‘Nu se traieste decat la extrem’. Uimitor ce se intampla la Timisoara

Prima repriza a fost un adevarat carusel, 3-1, 3-4, 6-6, 12-9 timp in care Marjanovic a finalizat dupa o aeriana, 13-12 si 15-13. Lucrurile nu s-au schimbat nici in partea secunda. A fost 18-15 si 21-18 pentru Poli, dar Minaur a egalat la 21 si a preluat conducerea, 25-23. Finalul a fost entuziamant, savic a prins un balon, chiar cand era mai mare nevoie, Orbovic a facut diferenta in atac, iar Fenici a stabilit scorul final, 30-28.

O victorie mare a unui grup inimos si solid, in fata unui adversar foarte bun, care nu degeaba a ajuns in semifinale.

Milos Orbovic a reusit un meci imens reusind 9 goluri, multe dintre ele in momente critice ale jocului. Marjanovic a avut si el o contributie majora cu 10 goluri marcate. Au mai punctat Vuk Milosevic – 4, Fenici – 2, Hrimiuc – 2, Santeiu, Cimpan, K. Milosevic cate unul.