Bronz pentru BC Timisoara la Final Four-ul Cupei Romaniei. Alb-violetii au invins in finala mica pe CSU Asesoft Ploiesti

”Leii” au reusit sa marcheze o suta de puncte in fata campioanei en-titre, impunandu-se cu 100-93, la finele unui meci in care nu s-a mai vazut insa, ambitia din semifinale, cele doua echipe fiind mai mult cu gandul la confruntarea pe care o vor avea saptamana viitoare, in sferturile Ligii Nationale.

Srdjan Jovanovic l-a trimis in teren din primul minut al finalei mici a Final Four-ului pe George Toth si timisoreanul a reusit primele 4 puncte ale echipei timisorene, care in minutul 8 conducea campioana en-titre cu 22-15. Asesoft s-a apropiat la 4 puncte pana la finele primului sfert(25-21), iar pe debutul sfertului doi, diferenta s-a redus la doar un punct(25-24).
”Leii” au ramas insa la timona si pana in minutul 14 s-au distantat la 11 puncte(37-26). Totusi suporterii timisoreni au avut emotii inainte de pauza, pentru ca in patru minute, CSU Ploiesti a reusit un partial de 12-0, si a trecut la conducere 37-38, plecand la vestiare cu trei puncte avantaj(40-43).
Situatia din semifinala de sambata cu Mediasul nu s-a repetat insa. Imediat dupa reluarea jocului,alb-violetii au egalat prin „trita” lui Downey (43-43) si apoi au revenit la conducere.  Timisorenii au reusit in doar cateva secunde sa ajunga de la un ecart de 3 puncte, la + 12 avantaj(65-53), beneficiind si de sase aruncari libere consecutive, dupa un fault si doua ”tenice” dictate de arbitrii contra echipei ploiestene, toate transformate de Jovanovici, iar inaintea ultimelor zece minute de joc, banatenii conduceau la 15 puncte(74-59).
Ecartul in favoarea trupei lui Srdjan Jovanovic s-a marit la 20 de puncte pe debutul sfertului patru(79-59). Dar, campioana a beneficiat si ea de 6 aruncari libere  consecutive si, dupa un partial de 11-0, Ploiestiul a redus diferenta la 9 puncte(79-70).
Timisoara nu a cedat insa. ”Leii” s-au mentinut la timona si au atins suta de puncte chiar in ultimele secunde de joc, castigand la 7 puncte avans(100-93) si adjudecandu-si astfel locul trei la Final Four-ul Cupei Romaniei.

Tica a fost din nou cel mai bun marcator al campioanei cu 29 de puncte, iar pentru BC Timisoara cele mai multe puncte le-a marcat Jovanovic, 22, urmat de Sarovic, 18, Downey, 15 si Popescu, 12.