Brazilia – Romania 1-0! Fotbalul mondial si-a luat adio de la „grasutul” Ronaldo

Romania a pierdut la limita primul amical de lux al verii, disputat contra Braziliei, la Sao Paulo. Asta cu toate ca a fost dominata net de sud-americani, pentru care acest joc a fost, pe langa un prilej de pregarire pentru Copa Americana, ocazia de a-i spune adio marelui Ronaldo.

Reprezentativa Romaniei, fara alte vedete in teren in afara lui Ciprian Marica, a pierdut cu scorul de 0-1 meciul amical disputat contra Braziliei, care a profitat de ocazie pentru a-i spune adio lui Ronaldo.

Doar 22 de minute au rezistat „tricolorii” fara gol primit pe stadionul Pacaembu din Sao Paulo, Fred deschizand scorul dupa o faza creata de Neymar. Brazilia a controlat autoritar jocul, „tricolorii” trecandu-si in cont o singura ocazie importanta de a marca, bara lui Gabriel Muresan din minutul 25.

Brazilienii au dominat clar meciul si au pus constant presiune la poarta aparata de Tatarusanu, in special in prima repriza, dar au redus turatia in partea a doua, cand Torje si Alexe ar fi putut egala, dar Victor a fost la post.

Ciprian Marica, singurul stranier din lot, dupa ce Gabriel Tamas, Adrian Mutu, Cristian Sapunaru si Razvan Rat au preferat sa plece mai devreme in vacanta, a purtat banderola de capitan al Romaniei pe Pacaembu. Dupa inlocuirea sa, aceasta a trecut pe la Gabi Muresan si Dan Alexa.
Ronaldo a spus adio fotbalului

Meciul Brazilia – Romania a prilejuit retragerea atacantului Ronaldo.

Intrat pe teren in minutul 31, in locul lui Fred, Ronaldo a jucat doar pana la pauza, cand a avut parte de o scurta festivitate.

in cele 15 minute in care s-a aflat pe teren, Ronaldo a avut trei ocazii de a marca; de doua ori s-a opus Tatarusanu, iar a treia oara Il Fenomeno a avut o executie stangace, trimitand mult peste poarta.

Dupa ce arbitrul argentinian a pus capat primei reprize, Ronaldo s-a salutat cu toti ceilalti jucatori, iar apoi a facut un tur de onoare al stadionului, fiind aclamat la scena deschisa si purtand pe umeri un steag al Braziliei primit de la un suporter.

Apoi, el a tinut un discurs la mijlocul terenului, unde i-au stat alaturi cei doi fii ai sai.  Toti spectatorii l-au ascultat in liniste, iar dupa incheierea cuvantarii numele sau a izbucnit din zecile de mii de piepturi, facandu-se probabil auzit in intreg orasul.