Bomba la Gara Mare. Becicherecu Mic invinge CFR Timisoara la fotbal feminin. Foto

TIMISOARA. Meci cu final neasteptat pe stadionul CFR, acolo unde gazda partidei – a doua clasata din Superliga de fotbal feminin a intalnit ultima clasata Fortuna Becicherecu Mic. Contrar asteptarilor, oaspetele, intarite in ultimul timp chiar cu doua dintre cele mai importante jucatoare ale gazdelor, golgheterul all-time al echipei Larisa Sirbovan si capitanul Mihaela Durla, au reusit sa rastoarne calculul hartiei si sa invinga cu 2-1.

Trebuie spus insa ca meciul, din punct de vedere tehnico-tactic a fost mult sub asteptari, dar s-a compensat cu ambitia si determinarea fetelor de a transa derby-ul de Timis.

Fortuna a deschis scorul in minutul 20, cand dupa o actiune obisnuita, in viteaza a Larisei Sirbovan, aceasta a pasat perfect pentru Mariana Voinea care a marcat cu poarta goala. La cealalta poarta, Adelina Ion a avut o sansa importanta de a egala, dar portarul Mihaela Durla – care a facut un meci mare – a scos in corner.

In partea secunda, ceferistele au fost mult mai active, jocul disputandu-se mai mult in jumatatea oaspetelor. Cu gemenele Voica prezente bine in partida, gazdele au aratat ca pot intoarce scorul. In minutul 76, Manuela Voica a transformat imperial o libera de la 20 de metri, obtinand 3 minute mai tarziu si un penalty, ratat insa de Claudia Bistrian, acesta fiind si momentul psihologic al partidei.

In prelungiri, cand toata lumea parea multumita de remiza, Cristina Linul a prins un lob excelent de la peste 25 de metri, care a pacalit-o pe Georgia Darle… astfel ca vizitatoarele s-au impus si au obtinut o victorie mare, cea mai importanta a lor din intreaga istorie a clubului.

Din pacate, tot pe final, s-a accidentat si Ionela Voica, proaspat revenita in fotbal, care probabil va urmari etapele viitoare din tribuna.

CFR Timisoara: Georgiana Darle – Lidia Suvet, Claudia Bistrian, Mihaela Molnar, Denisa Heisu, Alice Cociuba, Manuela Voica, Elena Obrad, Adelina Ion, Ionela Voica, Maria Neacsu. Au mai jucat: Nikoleta Kurja, Larisa Grigore, Sabina Scurtu. Antrenor: Florin Bugar

Fortuna Becicherecu Mic: Mihaela Durla – Maria Jurj, Camelia Crisan, Oana Stoianov, Florina Abrudan, Cristina Linul, Monica Tomesc, Cristina Costa, Cristina Sucisa, Larisa Sirbovan, Mariana Voinea. Antrenor: Florin Padurean.