Blestemul ultimului sfert de ora. Poli Timisoara pierde din nou pe final de meci

TIMISOARA. Inca un esec pe final pentru Baietii in Ghete. Dupa 1-3 acasa cu Luceafarul si 0-2 la Afumati, infrangeri venite in ultimul sfert de ora, iata ca Poli recidiveaza… negativ. Sepsi Sf. Gheorghe s-ar fi multumit si cu un egal, dupa cum a aratat meciul, dar oaspetii au plecat in cele din urma cu toate punctele. Inca o infrangere greu de digerat pentru gazde, in ciuda faptului ca antrenorul Brindescu declara ca echipa este foarte bine pregatita fizic. Se vede…

Prima repriza a fost deschisa cu ocazii la ambele porti. Poli a fost mai activa, iar Tugui, Blanaru, Teut sau Badauta puteau deschide scorul, in timp ce de la oaspeti au amenintat poarta gazdelor Plamada si Hadnagy. La pauza s-a intrat insa cu tabela nemodificata, iar violetii s-au aflat in atac si in partea a doua. Birau, si din nou Badauta si Blanaru au fost aproape de gol… pe care l-au reusit insa oaspetii. Dupa un corner in care gazdele nu au degajat, Ursu a marcat un gol de trei puncte, in minutul 75. Violetii au cautat apoi macar egalarea, iar Neamtu a fost aproape de gol, dar Niczuly a respins peste.

Esec amar pentru Poli, care ramane sub linia de supravietuire.

ASU Poli: Mitrea – Motreanu, Telescu (cpt.), Todorov, Taub – D. Constantinescu (Neamtu ’82), Teut (Bilia ’66), Birau, Tugui (Margarit ’76) – Badauta, Blanaru