SCM OHMA Timisoara invinge si Rapidul dupa ce in acest tur de campionat a mai batut Steaua si Dinamo

TIMISOARA. „Calaul” echipelor din Bucuresti. Dupa ce a invins Dinamo la Bucuresti si Steaua pe teren propriu, SCM OHMA Timisoara reuseste prima victorie banateana din 2022, tot impotriva unei formatii din capitala. A fost 79-61 pentru alb-violeti intr-un joc disputat in Giulesti si in care diferenta s-a facut in sfertul secund.

Prima repriza a partidei a fost foarte buna pentru elevii lui Dragan Petricevic. Dupa 26-21 la prima sirena, alb-violetii au avut apoi o perioda chiar si mai buna, 27-11 pentru un total de 55-32 la pauza. Partea a doua nu a mai fost la fel de spectaculoasa, ambele echipe au ratat mult, iar timisorenii au „disperat trita” ratand multe aruncari deschise. Chiar si asa dupa 30 de minute ecartul era linistitor, 45-69.

Sfertul 4 a fost chiar mai slab pentru SCM, care totusi a reusit sa isi tina adversarul departe pe tabela de scor. Atentia in aparare a fost pana la urma cheia jocului, cele 47 de recuperari vorbind clar despre acest aspect. S-a terminat 79-61, un succes asteptat, dar muncit in fata unei echipe ce invinsese in toamna echipe ca Sibiul sau Craiova.

Timisoara incheie astfel seria de 3 esecuri consecutive in campionat si are acum 7 victorii si 6 infrangeri. Nikola Gajic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 22 de puncte, el avand si 9 recuperari. Lilov a contribuit cu 14 puncte, iar Olah a adus 10 puncte si 8 recuperari. De la gazde, Luca Vasile a marcat 19 puncte.