BC Timisoara, victorie fara emotii contra echipei fostului antrenor, Dragan Petricevic. Vezi FOTO!

”Leii” au castigat categoric meciul cu CSU Sibiu, din cadrul etapei cu numarul 8 a Ligii Nationale. Elevii lui Predrag Badnjarevic s-a impus cu scorul de 85-66(49-27), dupa ce au condus pe toata durata partidei.

Dragan Petricevici s-a intors ca adversar in Sala Constantin Jude, iar presiunea meciului si-a pus amprenta nu doar asupra antrenorului ci si asupra jocului echipei sale. Sibiul nu a reusit sa tina pasul cu echipa timisoreana decat in primele minute. Alb-violetii au castigat primul sfert cu 22-14, iar apoi avantajul trupei lui Predrag Badnjarevic a crescut constant pe tabela de marcaj. ”Leii” au reusit 5 cosuri de trei puncte in sfertul 2, iar in minutul 19, BC Timisoara avea un ecart de 24 de puncte (49-25).
Diferenta maxima a fost atinsa in sferul trei. Echipa lui Dragan Petricevici nu a reusit sa marcheze nici un punct vreme de aproape 6 minute, iar in minutul 28, avantajul banatenilor a ajuns la 32 de puncte.
Sibiul a reusit sa mai reduca din diferenta in ultimele zece minute, insa victoria timisorenilor a fost mai mult decat clara, 85-66.
”Jucatorii se pare ca au fost mai presati  de emotii decat mine, probabil vina pentru acest lucru imi apartine mie, probabil  ei au vrut sa joace sa-si multumeasca antrenorul care aici a petrecut atat de multi ani, nu ii pot acuza in intregime, insa nu a fost bine ca dupa 10 minute am renuntat practic la lupta”, a spus antrenorul oaspetilor Dragan Petricevici, al carui nume a fost scandat la finalul meciului de un grup de suporteri din cadrul Commando Viola, veniti special la sala Contantin Jude pentru a-l intampina pe fostul antrenor de la BC Timisoara.
”Sunt profesionist, dar pentru mine a fost cel mai greu meci, sa fim cinstiti, nu pot sa mint ca nu am avut emotii sau ca sentimentele nu au fost incarcate, cu siguranta am avut emotii foarte mari si probabil asa va fi de fiecare data cand voi veni la Timisoara, nu doar la acest meci. Daca mai revin, pentru ca dupa asemenea diferenta, care a fost la un moment dat… ca sa glumesc putin ar trebui sa ma raportez la un personaj din filme, John Rambo, poate si eu ar trebui sa ma retrag la fel ca el undeva, sa uite lumea de mine si dupa vreo douazeci de ani sa ma regaseasca undeva, intr-o lupta cu scorpionii… Lasand gluma la o parte, ma doare diferenta inregistrata, nu neaparat ca este cu Timisoara, ma doare ca echipa mea nu se ridica la nivelul asteptarilor mele”, a mai spus Petricevici.
Cele mai multe puncte pentru echipa timisoreana in meciul cu Sibiul le-au marcat Archie si Derasimovic, cate 16, urmati de Sarovic  cu 13 si Johnson  cu 12 puncte inscrise. Pentru CSU Sibiu cel mai bun marcator a fost Paul Mihai cu 18 puncte reusite.
”Nu ma asteptam sa castigam la o diferenta asa de mare. Celor de la Sibiu este clar ca le-a lipsit Uros Velickovic, dar pentru mine ce este mai important este ca cel putin trei sferturi am jucat foarte bine defensiv. Cred ca asta a facut diferenta, daca am reusi sa jucam asa in fiecare meci, ar fi foarte bine. Acum trebuie sa ne pregatim pentru meciul de marti din EuroChallenge cu Szolnok, cand va fi o cu totul alta poveste”, a spus Predrag Badnjarevic.