BC Timisoara trece la pas de Farul Constanta. ‘Leii’ s-au impus la 50 de puncte diferenta in jocul de la Sala Constantin Jude

Elevii lui Dragan Petricevic si-au trecut in cont doua puncte in urma victoriei lejere in fata codasei din Liga Nationala.
Timisorenii au inceput in forta din primele secunde, cu doua ‘trite’ ale lui Anthony Lee si in minutul 2 conduceau deja cu 8-0, pentru ca apoi sa incheie primul sfert cu un avans de 16 puncte (26-10) si cu tinerii Milencovici, Toth, Filip si Petrisor in teren.
Pe debutul celui de-al doilea sfert, banatenii s-au distantat la 22 de puncte (33-10) si au iesit la pauza la un avantaj de 31 de puncte, 53-22.
In repriza secunda, trupa lui Petricevici si-a dublat punctajul. „Leii’ si-au mai adaugat in cont inca 35 de puncte in cel de-al treilea sfert, incheiat la scorul de 88-40.
Ultimul sfert a fost  mai echilibrat (23-21), insa victoria celor de la BC Timisoara a fost mai mult decat clara(111-61).
Toth a fost cel mai bun marcator al alb-violetilor cu 24 de puncte, urmat de Anthony Lee (23 de puncte, 10 recuperari), Vasojevic (14 puncte), Filip (12 puncte, 11 recuperari), Radulovic (11 puncte), Milencovici(10 puncte), Petrisor (8 puncte), Lapuste (7 puncte) si Jovanovic (2 puncte). Desi nu a marcat, Vlad Szekely a bifat si el primele minute pentru BC Timisoara.
Pentru constanteni cele mai multe puncte, 21, le-a marcat tot un timisorean, Georgian Paun, care este imprumutat de banateni la Farul.