BC Timisoara ramane ‘nasul’ oradenilor. Alb-violetii au invins din nou liderul. VEZI FOTO!

CSM Oradea nu a reusit sa treaca de Timisoara nici de aceasta data, echipa banateana fiind singura formatie din Liga Nationala pe care bihorenii nu au reusit sa o invinga in actuala editie a Ligii Nationale.
La fel ca si meciul din tur, si partida disputata vineri seara a tinut publicul in priza pana in ultimele secunde.
Alb-violetii au condus la 5 puncte in minutul 4, (7-2), dar CSM Oradea a recuperat repede diferenta si din minutul 7 a trecut la timona(11-12). Echipa care se afla pe primul loc in clasamentul Ligii Nationale a castigat primul sfert al meciului de la Timisoara, 21-22 si apoi a reusit 9 puncte consecutive, ajungand la un avantaj de 10 puncte, in minutul 16(20-30). Tritele lui Dillon si Maric au facut apoi ca diferenta sa ajunga la 15 puncte in favoarea oaspetilor(23-38).
Elevii lui Srdjan Jovanovici au mai redus din diferenta pana la pauza(34-40), iar in minutul 24 BC Timisoara a avut sansa sa egaleze(40-42), insa Jovanovic si Jonhnson au ratat pe rand.
Cu Milos Pesici, fostul jucator al Timisoarei in teren, Oradea s-a distantat din nou, la 8 puncte(40-48), iar sfertul trei s-a incheiat la scorul de 46-51.
Ultimele zece minute ale meciului au ridicat insa in picioare publicul de la Sala Constantin Jude. Archie a reusit doua trite consecutive si a adus BC Timisoara la doar un punct(52-53) in minutul 33. Dillon a raspuns si el cu trei puncte, dar alb-violetii nu s-au lasat si au reusit egalarea dupa cosurile marcate de Gallimore si Jovanovic(56-56), pentru ca apoi sa preia conducerea printr-un slam-dunk spectaculos al aceluiasi Archie(58-56).
Popescu(2p) si Johnson(2p) au marit avantajul echipei banatene, iar Jovanovici a inchis tabela  la scorul de 63-56, dupa ce a transformat una din cele doua libere acordate Timisoarei.
Archie a fost cel mai bun marcator al formatiei antrenate de Srdjan Jovanovic, cu 19 puncte si 12 recuperari, urmat de Zlatko Jovanovic cu 18 puncte, Gallimore cu 8 si Johnson cu 6 puncte si 20 de recuperari. Au mai marcat: Sarovic si Tuljkovic, cate 5 puncte si Popescu, 2. De la CSM Oradea s-a remarcat Dillon, cu 16 puncte inscrise.