BC Timisoara ramane lider inainte de ultima etapa dupa victoria 99-92 impotriva Asesoft Ploiesti

UPDATE: BC Timisoara a castigat meciul impotrivat CSU Asesoft Ploiestui cu scorul 99-92. Timisoara ramane lider al clasamentului inaintea ultimei etape. Alb-violetii au obtinut cea mai importanta victorie a campionatului. Ultimul sfert a insemnat sarbatoare in Sala Olimpia. Timp de 40 de minute, intreaga sala, 2.500 de oameni, s-a ridicat in picioare si i-a aplaudat pe baschetbalisti!

Leii din Banat au luat o optiune serioasa spre victorie inca de la inceputul partidei cand au reusit sa se desprinsa si au condus, pe rand, cu 76-69, 79-69, 84-69, 84-72 si 87-72. Diferenta de 15 puncte a fost si cea mai mare inregistrata pe tabela.

Ultimul sfert al jocului a fost unul foarte tensionat. Cu 3 minute inainte de final, Iovanovici si Levente Szijarto au fost foarte aproape de a se lua la bataie in mijlocul terenului.

Cei mai buni marcatori ai BC Timisoara au fost Iovanovici si Bogdan Popescu – 27 de puncte fiecare si Dominique Archie – 18 puncte.
_______________________________

UPDATE:68-64 pentru banateni la finalul sfertului 3! Leii din Banat au avut un inceput extraordinat de meci. S-au distantat pe rand: 50-44, 55-46, 63-50 si 65-52 (diferenta de 13 puncte fiind si cea mai mare inregistrata intre cele doua echipe in acest meci). Ploiestenii au cerut time-out, iar pauza i-a scos din mana pe timisoreni.

Oaspetii au reusit un run de 11 puncte, in timp ce banatenilor nu le-a mai intrat nimic. La scorul de 65-63, Asesoft a fost la un pas de egalare. Ploiestenii au pierdut mingea, iar Iovanovici i-a mai linistit pe suporterii veniti in Sala Olimpia. Leii din Banat intra in sfertul 4 cu un avans de 4 puncte, 68-64.

De mentionat, sfertul 3 a fost unul foarte tensionat. Mai multe clinciuri au existat intre jucatorii celor doua echipe. Totul a pornit de la o faza care s-a petrecut la mijlocul sfertului. Atunci un adversar l-a lovit pe Iovanovici in fata, iar arbitrii au lasat jocul sa continue. Jucatorii timisoreni au fost la un pas sa se ia la bataie atat cu jucatorii adversi, cat si cu arbitrii partidei.

______________________________________

UPDATE: Meciul a trezit un interes atat de mare pentru timisoreni, incat acestia au venit in numar extrem de mare la Sala Constantin Jude. Organizatorii au fost nevoiti sa inchida portile. Sala este arhiplina, peste 2.500 de persoane isi incurajeaza favoritii, iar afara mai sunt alte 500-600 de persoane care asteapta sa intre la meci.

_____________________________

UPDATE:48-44 pentru banateni la pauza. Inceput de sfert 2 foarte prost pentru alb-violeti. Dupa ce au avut un avans de 7 puncte la finalul primului sfert, in doar 2 minu te, ploiestenii au avut un run de 6-0 si s-au propiat la un singur punct de gazdele de astazi, la 29-28. Mai mult, Asesoft a avut sansa sa preia conducerea pe tabela, dar pe contraatac au ratat incredibil de sub panou. Archie a razbunat ratarea adversarilor si a inscris pentru 31-28.

Cele doua echipe au mers cap la cap nereusind sa se desprinda. Oaspetii au egalat la 31 si la 33 si au preluat conducerea cu 4 minute inainte de pauza: 40-39.  Timisorenii si-au revenit si au marcat 4 puncte sa inscrie adversarii, iar in final s-au concentrat in aparare si nu i-au mai lasat pe prahoveni sa inscrie. Dupa 20 de minute, tabela arata 48-44 pentru Leii din Banat.

___________________________________

UPDATE: Inceput excelent pentru timisoreni care, in minutul 4, conduceau cu 12-3. Antrenorul oaspetilor a cerut time-out si a inceput astfel lupta de urmarire. Timisoara s-a distantat din nou la 9 puncte, 14-5. Prahovenii au revenit si s-au apropiat la numai 5 puncte – 19-14.

Iovanovici a reusit un cos de 3 puncte cu 2 minute inainte de finalul primului sfert si tabela arata 23-14 pentru alb-violeti. La 26-22, prahovenii au pierdut atacul, iar Iovanovici a patruns sub panou si a inscris cos cu fault. A transformat si tabela a indicat 29-22 pentru Leii din Banat.

Atmosfera este una incendiara, sala Constantin Jude este plin, iar suporterii isi incurajeaza favoritii non stop. Nici prahovenii n-au venit singuri, aproximativ 50 de fani si-au insotit echipa la Timisoara.

Echipa de start BC Timisoara: Iovanovici, Bogdan Popescu, Dominique Archie, Branko Cuici, Ivan Siriscevici, Robert Sarovici.

TIMISOARA. Meci de totul sau nimic in sala Olimpia din Timisoara. Cele mai bune echipe din campionatul romanesc de baschet masculin, BC Timisoara si CSU Asesoft Ploiesti isi disputa suuprematia in penultima etapa a sezonului regulat.

Timisoara este pe locul 1 in clasament si pleaca, teoretic vorbind cu prima sansa, avand de partea sa publicul infocat si ultimele trei meciuri cu prahovenii din acest sezon: doua in cupa, unul in campionat, statistica fiind: 2-1 in favoarea alb-violetilor.

Din punct de vedere statistic se vor duela a 3-a ofensiva a Diviziei A (Timisoara) cu cea mai buna defensiva (Ploiesti).