BC Timisoara pierde la Steaua dar Petricevic ramane increzator: ‘Calificarea in play-off nu e decisa, vom continua sa ne batem’

Dupa infrangerile inregistrate in fata campioanei si vicecampioanei, timisorenii au ajuns la al treilea esec consecutiv, fapt care le ingreuneaza banatenilor drumul catre play-off-ul Ligii Nationale.
 ‘Leii’ au fost primii care s-au aflat la conducere in meciul de dunimica. Trupa lui Petrcevic a condus 3-0(2′) si apoi 6-5(3′), apoi stelistii au bifat o serie de 7 puncte consecutive si au trecut la timona(12-6), castigand primul sfert(20-17).
Alb-violetii au reusit sa egaleze pe debutul celui de-al doilea sfert si chiar sa revina la conducere dupa ‘trita’ lui Jovanovic(23-26, min.15), iar in minutul 19 aveau 4 puncte avans(29-33), insa ros-albastrii si-au mai pus in cont cinci puncte inainte de a pleca la vestiare, iesind cu avantaj minim la pauza(34-33).
Sfertul al treilea le-a apartinut clar gazdelor, cu 27 de puncte inscrise fata de doar 13 reusite de timisoreni, astfel ca stelistii, aveau inaintea ultimelor zece minute un avans de 15 puncte(61-46).
Elevii lui Petricevic au redus diferenta la 5 puncte(74-69), pana in minutul 38, insa bucurestenii au incheiat meciul cu o inca o serie de 9 puncte consecutive, impunanduse in final cu 83-69.
“Lucrul de care ne era teama s-a intamplat: dupa mai multe partide jucate la un nivel bun, a venit reculul. Am spus dinaintea infruntarii, ca nu e una de “totul sau nimic”. Totusi, ideea unui meci decisiv pentru playoff ne-a dominat. Am facut multe greseli, pe care le vom analiza, dar pe de alta parte s-a instalat o oarecare frustrare, pentru ca am avut o evolutie buna in partidele cu Ploiestiul si Tg Muresul si nu am reusit sa castigam. Repet, calificarea nu este decisa, vom continua sa ne batem pentru ea”, a spus antrenorul BC Timisoara, Dragan Petricevic.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Zlatko Jovanovic(25 de puncte), urmat de  Vasojevic(18p),  Conley(10p), Radulovic(6p), Gacesa(5p), Fenn(4p), Lapuste(1p).
Pentru Steaua cele mai multe puncte le-a marcat fostul jucator al Timisoarei, Gallimore(21p), urmat de Durasovic(13p) si Stanescu(12p).