BC Timisoara pierde la limita in fata campioanei dupa doua reprize de prelungiri si un meci-spectacol!

Asesoft Ploiesti a avut nevoie si de al doilea overtime pentru a se impune in fata echipei lui Dragan Petricevic. ‘Leii’ au cedat in utimele secunde ale celei de-a doua reprize de prelungire, la doar doua puncte diferenta.

‘Mergem in fata Ploiestiului sa jucam un baschet de calitate si sa incercam sa fim egali cat putem cu cea mai titrata echipa din baschetul romanesc al ultimilor 10 ani’, a spus Petricevic inaintea meciului contra campioanei en-titre.
Iar BC Timisoara a reusit sa fie egala Asesoftului nu numai vreme de 40 de minute ci si dupa timpul suplimentar de joc.
‘Leii’ au condus 5-2 in minutul 2, dupa reusita de trei puncte a lui Conley. Gazdele au trecut la conducere si s-au distantat la 10 puncte(20-10) in urmatoarele 6 minute, insa alb-violetii au reusit sa reduca diferenta la jumatate pana la finele primului sfert(22-17).
Elevii lui Petricevic au  reusit apoi sa castige sfertul al doilea 15-14 si au iesit la pauza cu un cumul de doar 4 puncte mai putin decat campionii, pe tabela(36-32).
Cele mai bune momente de joc ale timisorenilor aveau sa urmeze insa in sfertul al treilea, care a inceput cu reusita de 3 puncte a lui Fenn(36-35) si a continuat cu patru ‘trite’ consecutive semnate de Dragos Andrei(2), Jovanovic si Gacesa, BC Timisoara ajungand la zece puncte avans in fata Ploiestiului( 39-49) in minutul 27.  Gazdele au reactionat bifand o serie de 8 puncte consecutive si s-au apropiat la doua lungimi(47-49),dar sfertul al treilea s-a incheiat cu ‘leii’ in avantaj, la scorul de 49-52.
Ultimele zece minute din timpul regulamentar de joc nu au decis insa castigatoarea. Elevii lui Dragan Petricevici au condus 66-64 cand mai erau 13 secunde de joc, dar Gutoaia a reusit sa mai puna doua puncte in contul campionilor chiar pe fluierul de final(66-66), iar meciul a ajuns in prelungiri.
Primul overtime s-a incheiat tot la egalitate(74-74), fiind nevoie si de a doua repriza de timp suplimentar de joc. Asesoftul a reusit sa castige dupa un final pe muchie de cutit la doar doua puncte avans(84-82).
Zlatko Jovanovic a fost cel mai bun marcator al timisorenilor(19 puncte si 7 pase decisive), urmat de Nikola Gacesa (17 puncte), Derren Fenn(17 puncte), Jason Conley(11 puncte, 11 recuperari), Anthony Lee(10 puncte), Dragos Andrei(6 puncte), Aleksandar Radulovic(2 puncte).
Din tabara campionilor s-au remarcat Gerald  Lee(30 de puncte, 10 recuperari) si Rawle Marshall(30 de puncte).