BC Timisoara paraseste Cupa Romaniei. ‘Leii’ din Banat au cedat si pe teren propriu in fata oradenilor. FOTO!

Dupa ce au fost invinsi cu 98-82 in meciul tur, misiunea leilor de a se califica in Final Foyur-ul Cupei era una greu de realizat, insa alb-violetii si-au propus pentru meciul de la Timisoara sa joace un baschet de calitate si sa spere la o minune.
 Minune care nu s-a produs insa, desi trupa lui Petricevic nu a avut un inceput de meci deloc rau. Desi CSM Oradea a condus cu 8-2 dupa primele 3 minute de joc, BC Timisoara a reusit un partial de 18-4 in urmatoarele 5 minute. Cu 4 reusite de 3 consecutive(una apartinandu-i lui Conley si trei, lui Jovanovic), banatenii au trecut la timona si au condus cu 20-12 in minutul 8. Pana la finele primelor zece miute insa, oaspetii au reusit si ei sa isi treaca in cont 6 puncte consecutive, astfel ca primul sfert s-a incheiat la scorul de 20-18 pentru alb-violeti.
Sfertul al doilea a inceput cu o noua ‘trita’ a lui Jovanovic(23-18), insa capitanul timisorenilor nu a mai reusit evolutia din primul sfert, fiind luat in vizor de oradeni, care au reusit sa egaleze in minutul 12(24-24). Totusi elevii lui Petricevic au refacut de cateva ori diferenta de 5 puncte de la inceputul sfertului pana la finele primei parti a jocului, dar oaspetii au reusit sa se mentina aproape. Cu cinci secunde inainte de pauza diferenta a ajuns la doar un punct(37-36) dar gratie reusitei lui Jovanovic dinainte de plecarea la vestiare ‘leii’ din Banat au iesit cu un avantaj de 3 puncte(39-36).
In partea a doua a partidei de la sala Constantin Jude oaspetii au reusit sa revina la timona. Chiar daca pe debutul sfertului trei, timisorenii au avut 6 puncte avans(46-40), dupa reusita de 3 puncte a nou-venitului Fenn, elevii lui Petricevic nu au reusit sa se mentina in avantaj pana la capat, cedand pe final, la fel ca in meciul de la Oradea. Oaspetii au trecut la conducere in minutul 27(56-57) si  inaintea ultimelor zece minute conduceau 62-58.
Ultimul sfert a fost si cel cu cele mai putine puncte insrise. Fara Jovanovic intre marcatori in ultimele minute, timisoreni au mai bifat doar 12 puncte in timp ce oaspetii si-au trecut in cont inca 15. Oradea s-a impus, asadar, cu 77-70 si isi continua parcursul in Cupa Romaniei, in timp ce alb-violetilor le ramane sa se axeze acum doar pe campionat.
Jovanovic a fost si de aceasta data cel mai bun marcator al alb-violetilor cu 21 de puncte, urmat de Conley(16 puncte, 9 recuperari), Radulovic(12p), Gacesa(10 p, 8 recuperari), Vasojevic(8 puncte, 5 pase decisive) si Fenn(3p).
Pentru Oradea cele mai multe puncte le-au marcat Dillon si Franklin, cate 16.
BC Timisoara va sustine urmatoarea partida, duminica viitoare, in campionat, contra Pitestiului.