BC Timisoara obtine a doua victorie in Liga Nationala. Vezi ce l-a suparat pe antrenorul Tudor Costescu la meciul cu Chiajna!

Dupa victoria obtinuta la limita in prima etapa la Pitesti, „leii” au disputat miercuri primul meci pe teren propriu din actualul sezon al Ligii Nationale. Adversara timisorenilor a fost nou-promovata Concordia Chiajna.
BC Timisoara a inceput bine meciul de la Sala Constantin Jude, dar ezitarile elevilor lui Tudor Costescu din aparare le-au dat curaj oaspetilor care pe finalul primelor 10 minute de joc au reusit sa egaleze sitiatia pe tabela(27-27), pentru ca pe debutul sfertului doi, Chiajna sa reuseasca chiar sa treaca  in avantaj (29-31, min.13).
Alb-violetii au revenit totusi repede la timona si au iesit la pauza cu un avantaj de 11 puncte(53-42), iar in partea a doua a meciului, influentati si de sedinta tinuta in vestiar de Tudor Costescu, banatenii au aratat un cu totul alt joc, desi pe debutul sfertului trei, l-au pierdut pe Zlatko Jovanovic, accidentat.
Concordia a reusit sa mai inscrie doar 14 puncte in sfertul al treilea, iar BC Timisoara s-a distat pana inaintea ultimelor 10 minute la 20 de puncte(76-56).
Ecartul s-a marit si mai mult in ultimul sfert, in minutul 33, tabela aratand scorul de 89-59, iar antrenorul Tudor Costescua ales sa-i arunce in joc si pe jucatorii mai tineri din lotul ‘leilor’, jucatorii formati la CSS Bega, Toth, Milencovic si Filip, aflandu-se toti trei pe parchet in ultimele minute. Chiar daca avantajul banatenilor s-a mai micsorat pe final, BC Timisoara s-a impus fara probleme, scor 98-78.
VEZI AICI FOTO!
„Ne-am aparat foarte prost la inceput, ne-am lasat surprinsi de niste executii individuale deosebite si ce m-a deranjat cel mai tare, efectiv au fost dominati in prima parte la recuperari ofensive, au recuperat foarte mult la noi sub panou. I-am tinut in meci, le-am aratat ca pot sa joace si ei bine la noi in sala, din pacate. Si ne-a luat cam 12-13 minute sa ajungem cu picioarele pe pamant. Ceea ce le-am spus jucatorilor la vestiar, la pauza , nu pot sa va spun, dar e important ca am reusit sa ne schimbam aspectul jocului si determinarea. Am insistat ca trebuie sa recuperam toate mingile pe care le arunca la cos , de acolo au venit si cateva contraatacuri usoare si nici ei nu au mai avut asa suflu sa aiba doua-trei aruncari la fiecare faza. Desi am incercat toata saptamana sa-i tinem concentrati, se pare ca am intrat putin relaxati in meci, dar ceea ce e foarte bine e ca am reusit sa stabilim o diferenta confortabila chiar pe parcursul meciului si am reusit sa cotrolam meciul in partea a doua”, a spus Tudor Costescu, care a explicat decizia de a trimite in teren, pe final, jucatorii mai tineri din lot: „Nu stiu daca era mai bine sa ramanem cu jucatorii consacrati pe teren si sa castigam la o diferenta mai mare, dar eu am urmarit sa scot in evidenta si potentialul jucatorilor notri, nu neaparat pentru public ci sa ne lamurim si noi de potentialul lor, pentru ca, cu sigranta pe parcursul campionatului, va trebui sa ne bazam si pe ei”, a spus Costescu.
Cel mai bun marcator al timisorenilor in meciul cu Chiajna a fost Antony Lee Ingram, cu 26 de puncte, urmat de Volkus(13 puncte, 9 recuperari si 7 pase decisive) si Zlatko Jovanovic tot cu 13 puncte. Pentru oaspetii cele mai multe puncte le-a marcat Vasile Stefan, 28.