BC Timisoara, la a cincia victorie consecutiva in campionat. Leii s-au impus categoric la Miercurea Ciuc

Alb-violetii au castigat la 25 de puncte diferenta, 91-66(53-33) meciul disputat contra echipei din Harghita.
Timisorenii au condus pe toata durata meciului.  Dupa 24-20 la finele primului sfert, echipa banateana s-a distantat tot mai mult pe tabela. Elevii lui Predrag Badnjarevic au avut 22 de puncte avans in minutul 19(53-31), iar in minutul 25 au ajuns la un ecart de 27 de puncte, 65-38.
Cea mai mare diferenta a fost atinsa insa  in minutul 39(91-63).
Tehnicianul celor de la BC Timisoara si-a permis sa ruleze in meciul de la Miercurea Ciuc toti cei 11 jucatori trecuti pe foaia de joc.
S-au remarcat Jovanovici, cu 19 puncte marcate, 3 recuperări si 6 pase decisive si Jelenic, tot cu 19 puncte si 3 recuperări. Djerasimovic  i-a urmat pe lista marcatorilor cu 15 puncte si 3 recuperări, Sarovic a reusit 12 puncte si 6 recuperări, iar Popescu 10 puncte si 8 recuperări. Celelalte puncte au fost reusite de: Archie 6 , Căpușan si Johnson, cate 4 puncte si Andrei 3 puncte. Au mai jucat: Paltinisanu si Dodoc.
De la gazde, cei mai buni marcatori au fost Henifin, 23 de puncte si Filipovic 17 puncte.
„Nu am inceput meciul foarte concentrati, desi le-am cerut baietilor sa arate seriozitate. Cu incepere din sferul al doilea, am fost mult mai motivati si ne-am distantat pana la pauza mare. In repriza a doua, am mentinut avantajul si am folosit toti jucătorii de pe banca. Este important ca si ei sa aiba sansa lor de  a ajuta echipa”, a spus Predrag Badnjarevic.
BC Timisoara a ajuns in acest moment la un bilant de sapte victorii si doua infrangeri in Liga Nationala. Urmatorul meci pentru banateni va avea loc marti, de la ora 19, cand trupa lui Predrag Badnjarevic va evolua in deplasare la  Kormend in etapa a IV-a a FIBA EuroChallenge.