BC Timisoara isi limiteaza sansele de a scapa de ultimele doua locuri in clasament. Esec cu Galatiul!

TIMISOARA. In ultimul meci din 2015 al unei echipe din Timisoara, prim-divizionara de baschet BCT a fost invinsa pe teren propriu de nou-promovata Pheonix Galati. A fost 79-75 pentru echipa moldoveana, dupa un meci foarte strans, in care banatenii au condus de multe ori, dar au pacatuit pe final.

Echilibrul s-a simtit de la inceput, 21-19 pentru Galati dupa 10 minute, dar 36-35 pentru BCT la pauza mare. Dupa momente in care ambele grupari s-au succedat la conducere, amfitrionii aveau 57-54 inaintea ultimului sfert.

Chiar daca au avut si 6 puncte avantaj in ultimele minute, banatenii au pierdut un meci crucial, 75-79. S-a ratat mult la aruncarile de doua puncte, iar pana la urma diferenta s-a facut si la libere, 19 din 26 pentru gazde, 20 din 21 pentru vizitatori.

Yaroslav Lemyk de la oaspeti a fost omul meciului, el a totalizat 24 puncte si 11 recuperari. De la gazde, Smith a adunat 19 puncte si 4 recuperari, iar Zivanovic 16 cu 6.

BCT ramane cu doar doua victorii in 15 partide si are sanse mici de a parasi ultimele doua locuri din clasament, in timp ce Galatiul a obtinut a 5-a victorie, doua dintre ele fiind obtinute in fata banatenilor.