BC Timisoara, invinsa in primul meci disputat dupa plecarea antrenorului Predrag Badnjarevici

”Leii” continua pasa proasta si dupa despartirea de tehnicianul sarb. Dupa infrangerea suferita la Kormend, in EuroChallenge, alb-violetii au cedat si in campionat, fiind invinsi cu 83-76, in deplasare, la Craiova.
Timisorenii au reusit sa marcheze primele puncte la Craiova, abia dupa ce gazdele aveau deja 7-0. Archie a inscris un cos de trei puncte, iar apoi ,gratie punctelor marcate de Sarovici si Jelenici, ”leii” i-au egalat pe olteni(9-9), insa nu au reusit sa pastreze ritmul, iar craiovenii au ramas la timona si au castigat primul sfert, 17-15.
Gazdele s-au distantat apoi la 12 puncte pana la jumatatea sfertului doi, iar la pauza conduceau cu 43-34.
Condusi de pe banca de ”secundul” Srdjan Jovanovic, timisorenii au avut o perioada buna de joc pe debutul partii a doua a partidei. Alb-violetii au reusit sa marcheze 7 puncte consecutiv, fara a primi vreunul(26′) si au castigat sfertul trei(24-19), insa, desi au reusit sa se apropie la 4 puncte pe tabela inaintea ultimelor zece minute(68-52), nu au putut forta egalarea.
Cu fostul jucator al  Timisoarei, Rade Dzambic in prim-plan, Craiova s-a desprins din nou in sfertul patru. Gazdele au condus la 13 puncte(81-68, min.38) si in final s-a impus cu 83-76.
Rade Dzambic a fost cel mai bun marcator al oltenilor, cu 24 de puncte, urmat de Habus cu 21. Pentru gruparea banateana cele mai multe puncte le-au marcat Jelenic si Sarovic, cate 15.  Johnson si Jovanovic au marcat cate 13 puncte, Archie, 11, Derasimovic, 5 si Popescu, 4.