BC Timisoara, invinsa dupa prelungiri, de Radnicki Kraguevac in cel mai puternic amical din cadrul cantonamentului din Serbia

BC Timisoara a disputat vineri cel mai dificil amical din cadrul cantonamentului de la Cacak. Adversara alb-violetilor a fost Radnicki Kraguevac, echipa clasata in ultimul sezon pe locul 5 in prima liga sarba si care va evolua sezonul viitor atat in EuroCup cat si in Liga Adriatica.
Elevii lui Tudor Costescu au reusit un joc bun. ‘Leii’ au condus la finele primului sfert, 24-21 si avut un punct avantaj la pauza 40-39. Banatenii nu au cedat nici in partea a doua a jocului si au avut chiar sansa victoriei, conducand 77-75, cu 16 secunde inainte de finalul celor 40 de minute. Gazdele au beneficiat insa de doua aruncari in minutul 39:55, le-au tranformat pe ambele si au trimis meciul in prelungiri, unde s-au impus, 88-81.
Cel mai bun marcator al BC Timisoara a fost Jovanovic cu 21 puncte si 6 pase decisive. Cifre importante au mai reusit: Panic 16 puncte, 6 recuperari, 5 pase decisive, Lee 12 puncte, 4 recuperari, 3 interceptii, Radulovic Lee 12 puncte, 4 recuperari, Johnson 10 puncte.
Ultimul amical al alb-violetilor din cadrul stagiului din Serbia va avea loc sambata, de la ora 17, contra prim-divizionarei Vizura Smederevo.