BC Timisoara invinge dar nu convinge. ‘Leii’ s-au impus greu in fata echipei Perla Harghitei Miercurea Ciuc

Elevii lui Srdjan Jovanovic au inceput ezitant si le-au dat ocazia oaspetilor sa conduca cu 14-10(5′)si apoi 19-15(7′). Desi alb-violetii au reusit sa revina pentru un moment(21-19), primul sfert s-a incheiat la egalitate, 21-21, iar cei de la Miercurea Ciuc au trecut din nou in avantaj (27-23) in minutul 11.
Dupa reusita de trei puncte a lui Sarovic, timisorenii au reusit sa preia conducerea (31-30) in minutul 13, dar nu au reusit sa se desprinda la mai mult de 5 puncte, iar pauza a gasit BC Timisoara cu doar doua puncte avans(45-43).
Situatia nu s-a schimbat nici in sfertul trei. Desi elevii lui Srdjan Jovanovici au condus 60-51, in minutul 27, oaspetii s-au apropiat iar la 4 puncte, cu zece minute inainte de final.
Abia ultimul sfert a adus un avantaj mai confortabil Timisoarei. Dupa ce au marcat 15 puncte consecutive,’leii’ s-au distantat la 21 de puncte(87-66), in minutul 38, iar in final s-au impus cu 89-71.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Zlatko Jovanovic, cu 26 de puncte, urmat de Bogdan Popescu si Dominique Archie, cu cate 16 puncte. Pentru Miercurea Ciuc cele mai multe puncte le-a marcat Franjo Bubalo, cu 17 puncte.