BC Timisoara – CSS Giurgiu 103 – 64! Timisorenii s-au distrat cu o echipa decimata de moartea lui Chauncey Hardy

Primul meci pentru CSS Giurgiu fara americanul Chauncey Hardy a reprezentat un adevarat dezastru. Giurgiuvenii au bifat meciul de la Timisoara dupa o pauza de cateva saptamani cauzata de pierderea tragica a colegului lor Chauncey Hardy doar pentru a nu fi penalizati si amendati ca nu au fost prezenti la meci.

Toata partida pentru echipa oaspete nu a fost deloc un meci de baschet, ci mai bine spus o continua plangere a americanului ucis intr-o disocteca. Inca de la incalzire baschetbalistii de la CSS Giurigiu au purtat tricouri cu numarul 22 pe spate, cel pe care l-a purtat Hardy, iar la inceputul meciului au afisat un mesaj: jucam pentru tine, Hardy. Spiritul american a parut ca le va da aripi colegilor sai, mai ales ca dupa doar 3 minute acestia conduceau in Sala Olimpia cu 8-5.

A fost insa doar un foc de paie, pentru ca alb-violetii si-au revenit imediat si au inceput sa joace baschetul spectacol cu care i-au obisnuit pe fani in acest sezon. Au preluat conducerea, 10-8, iar pana la finalul primului sfert nu le-au mai dat ocazia adversarilor sa marcheze decat 4 puncte: 26-12 pentru BC Timisoara. In actul al doilea jucatorii de la Dunare au parut prea mici pentru un asa adversar si asta s-a vazut pe tabela de marcaj.

Gazdele au condus cu 35-23, dar si cu 45-25. La cabine s-a intrat cu un avans de 20 de puncte in favoarea gazdelor, avantaj care nu ar mai fi putut fi remontat nici probabil daca pe teren ar fi intrat insusi Hardy. Sferturile 3 si 4 au fost un simplu antrenament pentru alb-violeti, astfel ca acestia s-au impus pentru prima data in acest sezon la peste 100 de puncte marcate pe meci: 103 – 64.

Pentru Timisoara urmeaza socul din Liga Balcanica BIBL contra bulgarilor de la BC Rilski Sportist. Cel mai bun marcator al Timisoarei a fost Sirisevic care a reusit 18 puncte, urmat de Popescu – 17 si Paltinisanu – 13. De partea cealalta, Kraemer a fost golgheterul oaspetilor cu 24 puncte.