BC Timisoara a pierdut si ultimul meci din EuroChallenge. Leii parasesc cupele europene cu o singura victorie

Gazdele s-au instalat la conducere din start si au castigat primul sfert cu 25-8. Timisorenii au reusit apoi sa marcheze 10 puncte conscutive, pe debutul sfertului doi(15-18), iar in minutul 18 s-au apropiat la doar 2 puncte de echipa maghiara(33-31), pentru ca la pauza scorul sa fie de 40-37.
Desi era clar ca nu mai pot spera la calificare, ”leii” nu s-au predat, diferenta s-a redus la doar un punct in minutul 22(42-41), insa timisorenii nu au avut putere sa forteze egalarea. Cu zece minute de final, Szolnoki avea 4 puncte avans(58 – 54), iar in final gazdele s-au impus cu 77-71.
Cu o singura victorie si un total de 7 puncte, banatenii a incheiat pe ultimul loc in grupa F, prima experienta in Eurochallenge.
Zlatko Jovanovic a fost cel mai bun marcator al ”leilor” in Ungaria, cu 20 de puncte, fiind urmat pe lista marcatorlor de Djerasimovic cu 12 puncte, Archie si Johnson cu cate 11. De la Szolnoki s-a remarcat Kalve, care a inscris 32 de puncte.