BC Timba, la al cincilea esec consecutiv. ‘Ursii’, invinsi de echipa care nu avea nicio victorie in Liga Nationala

Galben-negrii au cedat, 71-75, pe terenul celor de la Chiajna, dupa o partida stansa. Echipa timisoreana, aflata in plin proces de reconstructie a revenit in mai multe randuri, dupa ce a fost condusa, dar nu a reusit sa mentina o evolutie constanta.
Timba a condus cu 5-1 in minutul 4 al partidei din etapa a 7-a a Ligii Nationale, insa galben-negrii n-au reusit sa se mentina la timona, finalul primului sfert gasind gazdele cu 4 puncte avans(25-21).
Cei de la Concordia s-au distantat la 6 puncte(29-23) pe debutul sfertului doi, dar elevii lui Bogdan Murarescu au reusit sa egaleze in minutul 14(31-31) si in minutul 17, au trecut la conducere(34-35). Insa tot gazdele au fost cele care au iesit in avantaj la pauza(44-38).
„Ursii” au mai avut o revenire si in sfertul trei, dupa ce Concordia a ajuns la un ecart de 9 puncte(50-41). Banatenii au
reusit in sase minute o serie de zece punte consective(50-51, min. 28), dar nu au putut forta victoria, mai ales ca in ultimul sfert l-au pierdut si pe capitanul Kevin Bridgewaters, eliminat dupa ce a acumulat cinci greseli personale. Dupa ce au condus cu 10 puncte(67-57), in minutul 37, gazdele s-au impus in final cu 75-71 si au bifat prima lor victorie in campionat.
Bridgewaters a fost cel mai bun marcator al BC Timba in meciul cu Chiajna cu 18 puncte, urmat de John Florveus(16 puncte, 12 recuperari), Marjan Tasic( 9 puncte), Florin Popa(8 puncte, 4 pase decisive), Petru Czmor(8 puncte) Dragos Andries(4 puncte),Alexandru Mihuti(4 puncte), Valentin Pacurariu(2 puncte) si Daniel Patru(2 puncte).
De la Chiajna s-a remarcat Nemanja Petrovic, cu 20 de puncte si 6 pase decisive.