BC Timba, la a patra infrangere consecutiva. ‘Ursii’ nu au putut emite pretentii in fata celor de la CSU Atlassib Sibiu

Aflati in proces de reconstructie, dupa ce s-au despartit de mai multi dintre jucatorii straini cu care au inceput acest sezon, banatenii incearca totusi sa faca fata in Liga Nationala.

Galben-negrii au reusit sa tina aproape de cei de la CSU Sibiu pana in minutul 12 al meciului disputat la sala Constantin Jude, in cadrul celei de-a sasea etape a Ligii Nationale.
Desi au fost condusi la 9 puncte in minutul 8(8-17), elevii lui Bogdan Murarescu au reusit 6 puncte consecutive si au incheiat primul sfert cu trei puncte in spatele oapetilor(14-17), iar pe debutul celui de-al doilea sfert, BC Timba s-a apropiat la un singur punct de sibieni(16-17) si apoi (19-20). Diferenta dintre cele doua echipe si-a spus insa apoicuvantul. Cei de la CSU Sibiu au marcat 10 puncte consecutive(19-30) si au iesit apoi la pauza cu 18 puncte avans(30-48).
Timisorenii nu au mai reusit sa recupereze nici in partea a doua a jocului. Ecartul a crescut la 27 de puncte pana la finele sfertului trei(46-73),  iar diferenta avea sa se pastreze si la finalul partidei,’ursii’ cedand cu scorul de 62-89.
Antrenorul Bogdan Murarescu a rulat in meciul cu Sibiul toti cei 12 jucatori trecuti pe foaia de joc, meciul de sambata consemnand si debutul lui Robert Medgyesi.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Kevin Bridgewaters(18 puncte), urmat de Petru Czmor, Marjan Tasic si John Florveus, cu cate 8 puncte, Daniel Patru si Valentin Pacurariu, cu cate 5 puncte, Dragos Andries(4 puncte),Dominic Csender si Bogdan Costa, cate 3.
De la CSU Sibiu s-a remarcat Matija Ceskovic(32 de puncte si 8 pase decisive).
Etapa viitoare, BC Timba va evolua in deplasare cu Concordia Chiajna.