BC Timba, invinsa de CSU Asesoft Ploiesti, in prima mansa din turul I al Cupei. Campionii au facut diferenta in ultimul sfert

‘Ursii’ au reusit sa tina pasul cu campionii si chiar au condus in mai multe randuri in prima parte, insa au cedat in ultimul sfert, Ploiestiul impunandu-se in final la 22 de puncte diferenta, scor 108-86.

Primul sfert a fost unul echilibrat. Oaspetii au avut 5-0 dupa primul minut, dar galben-negrii au egalat si in minutul 4 au trecut la conducere 9-7. Campionii s-au distantat iar, ajungand la un avans de 9 puncte in minutul 7, insa trupa lui Murarescu cu Florveus si Brown in prim-plan au reusit 7 puncte consecutive(19-21), si a restabilit egalitatea pana la finele primelor 10 minute(24-24).
Acelasi Florveus i-a adus pe ‘ursi’ in avantaj pe debutul sfertului doi(28-24), timisorenii distantandu-se apoi la 9 puncte in fata celor de la Asesoft(36-27, in min.13 si 46-37 in min.16), insa pana la pauza avansul s-a redus la doar un punct(56-55).
Campionii au trecut la conducere la inceputul celui de-al treilea sfert(56-57) si, desi Timba a tinut aproape(67-67, in min.25), echilibrul s-a rupt pe final. Dupa 74-81 in min 30, timisorenii au cedat tot mai mult teren in ultimul sfert, iar Ploiestiul a ajuns la un ecart de 26 de puncte(77-103), pentru ca in final sa se impuna cu 108-86.
Bridgewaters  a fost cel mai bun marctor al BC Timba in primul meci oficial al ‘ursilor’ din acest sezon, cu 28 de puncte, avand 5 reusite de trei puncte si 4 asissturi. Florveus a marcat si el 23 de pucte, bifand si 11 recuperari, iar capitanul Brown si-a trecut in cont 15 puncte, 6 recuperari si 6 assisturi. Au mai inscris: Tasic, 11 puncte, Czmor, 5 si Patru, 4.
De la Asesoft s-au remarcat Flowers, cu 30 de puncte(8 reuste de 3p), Burlacu si Mohammed, cu cate 19 puncte.