BC Timba a reusit a saptea victorie din acest sezon. ‘Ursii’ au invins pe CSU Sibiu, 84-80

Dupa succesul obtinut contra lui Dinamo, galben-negrii au castigat si meciul disputat la Sala Constantin Jude, in cadrul etapei cu numarul 26 a Ligii Nationale si si-au consolidat pozitia 13 in clasament.
Timba a inceput foarte bine meciul si a condus 10-3, in minutul 2. Oaspetii s-au apropiat la doar un punct(10-9), dar timisorenii nu au cedat si s-au distantat din nou, ajungand la un avans de 12 puncte, pana la finele primelor zece minute(28-16).
Elevii lui Bogdan Murarescu au reusit sa se mentina in avantaj si pe parcursul sfertului II si au condus la pauza cu 44-38. Cei de la Sibiu au revenit iar la un singur punct de banateni(46-45), in minutul 22, dar cei de la Timba au reusit sa ramana la timona si la finalul sfertului trei (63-56).
Oaspetii aveau sa preia totusi conducerea in minutul 32(65-67). Sibiul a reusit o serie de 9 puncte consecutive si au ajuns la 5 puncte avans(65-70), insa finalul de meci le-a apartinut tot timisorenilor.
‘Ursii’ au egalat dupa reusitele lui Huckaby, Glynn si Chief (72-72, 35′), iar Brown a readus Timba in avantaj(74-72), gruparea banateana castigand in final, cu 84-80.
Rickey Huckaby a marcat cele mai multe puncte pentru timisoreni, 23. Denham Brown a  fost al doilea pe lista marcatorilor cu 19 puncte, fiind urmat de Jordan  Glynn cu 15 puncte si 15 recuperari.De la Sibiu s-a remarcat Christopher Lee, cu 28 de puncte inscrise.