BC Timba a pierdut la Cluj. Baschetbalistii timisoreni au fost invinsi cu 71-60 de U Mobitelco

Elevii lui Bogdan Murarescu nu au mai reusit sa repete evolutia de etapa trecuta, cand s-au impus pe teren propriu in fata Energiei Rovinari, decat in primul sfert al meciului de la Cluj.

”Ursii” au castigat primul sfert al partidei cu U Mobitelco, cu 19-17, dupa ce au avut la un moment dat si un avans de 5 puncte.
In debutul celui de-al doilea sfert insa, timisorenii nu au reusit sa marcheze nici un punct vreme de trei minute si jumatate, iar echipa clujeana a trecut la conducere si s-a distantat la 6 puncte(25-19). Pana la pauza, ecartul s-a redus la doar 3 puncte(38-35), iar in minutul 21, Timba s-a apropiat la doar un punct.  Insa elevii lui Bogdan Murarescu au avut parte din nou de un o perioada de cadere in joc. Vreme de 6 minute, ”ursii” nu au mai reusit deloc sa puncteze, iar gazdele au luat un avans de 17 puncte(54-37, in minutul 27′).
Pe final gruparea timisoreana a mai redus din handicap, insa partida s-a incheiat cu victoria lui U Mobitelco Cluj, care s-a impus cu 71-60.
Cei mai buni marcatori pentru Timba in meciul de la Cluj au fost Grubisici, cu 14 puncte  si Johnson cu 13 puncte. De la gazde s-a remarcat Barnette, cu 19 puncte reusite.