BC SCM Timisoara, esec dureros la Steaua. Timba bate la Iasi si isi consolideaza pozitia

TIMISOARA. Aproape, dar nu destul. Timisoara a fost la cateva secunde de o victorie pe terenul Stelei care sa o apropie de Top 4. In cele din urma, meciul dintre Steaua si echipa banateana a fost decis in ultimul minut, 84-81 (21-16, 24-15, 12-28, 27-23).

Bucurestenii au inceput mai bine si au avut un avantaj consistent la pauza mare, 45-31. Violetii au avut un sfert 3 de vis si au preluat conducerea chiar inainte de a treia sirena si au avut 7 puncte avans in ultimul sfert. Aruncarile libere au fost insa calcaiul lui Ahile pentru formatia banateana, care in cele din urma s-a inclinat la o diferenta de 3 puncte.

Marcatori BCT: Diaz 26 puncte, 5 recuperari, 3 interceptii, Jeremic 15 puncte, 5 recuperari, 3 pase decisive, Komatina 10 puncte, 4 pase decisive, 5 interceptii. De la Steaua cel mai bun marcator a fost Taylor 25 puncte, 5 recuperari, 5 pase decisive.

BCT incheie Top 6 cu doua meciuri acasa, programate saptamana viitoare: cu liderul CSU Sibiu (miercuri, la 19,30) si apoi cu BCMU Pitesti.

Intr-un meci din play-out, Timba Timisoara s-a impus la Iasi, dupa un adevarat spectacol ofensiv cu 117-82. „Ursii” si-au consolidat cu aceasta ocazie pozitia a 9-a din clasamentul Ligii Nationale de baschet masculin.
Pentru Timba urmeaza o partida pe teren propriu, cu SCMU Craiova.