Baschetbalistii Timisoarei pierd primul meci cu Argesul din duelul pentru locul 7

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet a pierdut la 7 puncte diferenta primul meci cu FC Arges din seria de partide pentru locul 7 in campionat.

Banatenii au inceput mai bine si la prima sirena aveau un avantaj de 6 puncte, 16-10. Partida a continuat pe aceleasi coordonate si pana la pauza mare, cand baschetbalistii lui Dragan Petricevic aveau un avantaj de 9 puncte, 45-36.

Ultimele doua sferturi au revenit insa gazdelor, care au practicat un joc mai sigur in atac si s-au aparat mult mai exact. In cele din urma pitestenii s-au impus si in aceasta intalnire, la fel ca in prima partida din acest sezon cu banatenii. A fost 85 – 78.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Igor Kesar, cu 18 puncte, urmat de Jamal McClellan, cu 11 si Robert Schipor cu 10. Restul punctelor au fost inscrise de Strong – 9, Mirkovic – 8, Petrescu – 7, Gajic – 6, Lazar – 6 si Horga – 3.

Al dloilea meci dintre cele doua echipe este programat in 11 mai, de la ora 18:00, in sala Constantin Jude.