Baschetbalistii Timisoarei castiga primul meci cu Ploiestiul. Duelul se muta joi in sala Constantin Jude

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara s-a impus la doar 7 puncte diferenta in fata Petrolului Ploiesti in primul duel pentru supravietuire in Liga Nationala de baschet masculin.

Asa cum era de asteptat, duelul din sala Victoria din Arad a fost unul foarte echilibrat. Oaspetii au castigat primul sfert la doua puncte diferenta, insa la pauza mare baschetbalistii lui Dragan Petricevic au revenit si au trecut la conducere, 36 – 34.
Echilibrul s-a pastrat si in repriza secunda, dar ambele sferturi au fost castigate de timisoreni, la 2, respectiv 3 puncte diferenta. In cele din urma, SCM winsed.swiss Mozzart Bet s-a impus cu 72 – 65.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Kesar, cu 12 puncte, urmat de Rayshawn Simmons, cu 11, iar Mitrovic si Petrescu au avut cate 10. Si-au mai trecut numele pe lista marcatorilor Scot Grayson si Mirkovic, cate 9, Gajic cu 4, Nasturescu – 3, Schipor si Lazar, cate 2.

Al doilea meci dintre cele doua echipe este programat joi, in sala Constantin Jude, de la ora 19:00.