Baschetbalistele de la SCM Timisoara au avut meciul in mana, la Satu Mare, dar l-au pierdut in prelungiri

TIMISOARA. Alb-violetele de la SCM Timisoara au evoluat pentru ultima oara in 2017 la Satu Mare pe terenul echipei de pe locul secund. Desi exista o diferenta consistenta de puncte intre cele doua grupari, pe teren, lucrurile au stat mult mai echilibrat.

A fost nevoie de o repriza de prelungiri pentru a se stabili castigatoarea. Satu Mare s-a impus in cele din urma cu 91-86 dupa un meci nerecomandat cardiacilor. Pe sferturi s-a inregistrat urmatoarele scoruri (21-13, 16-22, 23-24, 17-18, 14-9).

Gazdele au inceut mai bine desprinzandu-se si la zece puncte, ca la prima sirena tabela sa arate 21-13. Oaspetele au revenit in partea secunda si au strans scorul pana la pauza mare, la o posesie, 37-35. In partea a doua, ardelencele s-au desprins din nou, la un maxim de 11 puncte, ca banatencele sa aiba puterea de a reveni inca o data. In ultimele minute, Timisoara a avut si un avans de 5 puncte, iar in ultimul minut 4, si se parea ca victoria va veni in Banat. Satmarencele au egalat, iar elevele lui Mihai Coldea au avut sansa ultimei aruncari, irosita insa, astfel ca s-a intrat in prelungiri. Si acolo lucrurile au fost echilibrate, dar Harisson a inscris 5 puncte intr-un minut, inclinand balanta definitiv de partea amfitrioanelor.

Esec cu gust amar pentru SCM, care putea scoate mai mult din acest joc, dar si sperante ca trupa de pe Bega se poate bate de la egal la egal cu orice echipa din tara.

Maegan Conwright de la SCM a fost cosghetera partidei, ea reusind 32 de puncte (4×3), la care a adaugat 6 recuperari si 7 pase decisive. Nicio jucatoare din campionat nu a reusit in acest sezon sa atinga borna 32, aceasta performanta fiind notabila.

De la invingatoare, Taneisha Harrison a fost cea mai buna marcatoare cu 28 de puncte la care a adaugat 8 recuperari si 5 assist-uri.

In 6 ianuarie, Timisoara va juca pe terenul Aradului in etapa a 13-a, in fata unei echipe cu un reviriment in ultimele partide.