Baschetbalistele de la BCM Danzio Timisoara au zdrobit Oradea in cea de-a doua mansa a turului I din Cupa Romaniei

Dupa victoria categorica (99-23) reusita in urma cu doua zile, in deplasare la Oradea, meciul de la Timisoara a fost un adevarat galop de sanatate pentru echipa antrenata de Dan Ionescu.

Milena Marjanovic a dat startul, jucatoarea din Serbia marcand primele 6 puncte ale ‘panterelor’ in partida  disputata la sala Constantin Jude,  partida in care, dupa primele 3 minute Danzio conducea deja cu 8-0. Apoi, pana la finele primului sfert, timisorencele s-au distantat la 25 de puncte, in conditiile in care oaspetele au reusit sa inscrie doar 4 puncte in primele zece minute(29-4).
Dezechilibrul in joc s-a pastrat si in sfertul al doilea. Oradea a mai inscris doar 2 puncte pana in minutul 17, iar elevele lui Dan Ionescu au ajuns la un ecart de 48 de puncte(54-6) si au iesit la pauza cu un avantaj de 53 de puncte(63-10).
Diferenta in favoarea gruparii banatene s-a marit si mai mult in sfertul trei(94-20, in minutul 29), pentru ca in final ‘panterele roz sa se ipuna la 89 de puncte, 113-24 si sa-si asigure prezenta in turul urmator al Cupei.
Milena Marjanovic a fost cea mai buna marcatoare pentru BCM Danzio, cu 22 de puncte si 11 recuperari, urmata de Dora Ardelean cu 20 de puncte. Au mai inscris: Christina Zidaru(14 puncte), Adina Stoedin(12 puncte, 10 recuperari),Bianca Blanaru(12 puncte),  Biljana Pesovic(10 puncte, 8 pase decisive), Gabriela Necula(10 puncte), Vedrana Kecojevic(6 puncte), Tunde Kilin(5 puncte, 8 pase decisive) si  Alexandra Sasebes(2 puncte).