Baschet * Cupa Romaniei * BCM Timisoara – Steaua Turabo Bucuresti 75-82 * Detinatoarea trofeului, aproape de eliminare

Daca in sezonul trecut BCM Timisoara a reusit performanta sa castige Cupa Romaniei, in acest sezon baschetbalistii de pe Bega sunt aproape de eliminare dupa ce in meciul tur cu Steaua, disputat in sala Constantin Jude, elevii lui Dragan Petricevici au pierdut 75-82.

Bucurestenii au condus partida da capo al fine, timisorenii reusind doar de trei ori sa egaleze: in primul sfert, la 11 si 13, in sfertul 2, la 40 si in sfertul trei – la 56. Condusi in teren de doua legende ale baschetului  romanesc, Virgil Carutasu si Virgil Stanescu, ros-albastrii nu au aratat vreun moment ca pot fi infranti de o echipa in care doar Milos Pesici si Rade Dzambici au stralucit.

Sustinuti frenetic din tribune de aproape o mie de suporteri, „leii din Banat” au avut prea putine momente in care au aratat ca inca detin trofeul Cupei Romaniei. Astfel, Dzambici si compania au reusit sa recupereze un ecart de 14 puncte la finalul sfertului doi, insuficient insa pentru a pune in pericol rezultatul final.

Steaua a aratat ca o echipa matura, a stiut sa gestioneze momentele de revenire ale gazdelor, in timp ce BC Timisoara s-a pierdut cu firea exact in clipele cheie ale jocului.