Barcelona, noua regina a fotbalului european, dupa victoria cu 3 – 1 in fata celor de Manchester, pe Wembley

FC Barcelona a devenit noua campioana a Europei dupa ce a reusit sa se impuna in finala Ligii Campionilor, disputata impotriva formatiei engleze Manchester United, cu scorul de 3-1.

„Catalanii” au fost de neoprit in finala de pe Wembley, iar elevii lui Sir Alex Ferguson n-au fost superiori decat in primul sfert de ora, cedand ulterior initiativa si in cele din urma si trofeul.

Englezii au inceput bine partida, presingul agresiv si lipsa de reactie a Barcelonei provocand mai multe situatii favorabile la poarta lui Valdes. Rooney si Hernandes n-au reusit insa prea mult in ofensiva, iar spaniolii au echilibrat jocul.

„Catalanii” au avut primele ocazii in minutele 16 si 20, dar Pedro, respectiv Villa, au reluat pe langa poarta olandezului Van der Sar. Pedro s-a revansat insa opt minute mai tarziu, cand a inscris la coltul scurt dupa o pasa perfecta a lui Xavi.

„Diavolii” au restabilit egalitatea in minutul 34 prin Wayne Rooney, la o faza care nu anunta nimic si in care Ryan Giggs a pasat decisiv din ofsaid. Tusierul n-a ridicat fanionul, iar golul inscris din 10 metri a fost validat.

FC Barcelona a inceput in forta repriza secunda, sufocandu-i pur si simplu pe englezi in propriul careu. Alves a trecut pe langa gol la opt minute de la reluare, dar argentinianul Lionel Messi a punctat pentru 2-1 un minut mai tarziu, cu un sut superb din afara careului.

Gruparea de pe Old Trafford nu s-a dezmeticit nici dupa incasarea celui de-al doilea gol, iar FC Barcelona a continuat sa preseze, reusind sa inscrie in minutul 70 golul care avea sa duca trofeul in Catalunia.

Cea de-a treia reusita a echipei antrenate de Josep Guardiola i-a apartinut lui David Villa. Atacantul in varsta de 29 de ani a punctat din afara careului, cu un sut magnific in vinclul portii lui Van de Sar, imparabil pentru portarul care si-a anuntat deja retragerea din activitate.

Singura faza notabila din finalul partidei a avut loc in minutul 79, cand Alves a atins balonul cu mana in careu. Galezul Ryan Giggs a cerut lovitura de la 11 metri, dar centralul Viktor Kassai a lasat jocul sa continue.

„Catalanii” s-au impus astfel intr-o maniera zdrobitoare in fata lui Manchester United, statistica aratand superioritatea neta a gruparii care si-a trecut in palmares cea de-a patra Liga a Campionilor, trei fiind cucerite in ultimii cinci ani.

Decernarea trofeului a fost impresionanta, capitanul Carles Puyol lasandu-l pe Abidal sa ridice cupa. Internationalul francez a revenit miraculos in acest sezon dupa ce a suferit o interventie chirurgicala pentru a-i fi extirpata o tumoare la ficat. Operat pe 18 martie, Abidal a fost titlular in finala Ligii Campionilor dupa numai 70 de zile.