Noutati :

Banatul tot in straie de sarbatoare! Iata programul rugilor din Timis din luna august si pana la sfarsitul anului!

27 iulie, 2014 - 09:33 AM
Autor: Radu Trifan      
Categorie: SOCIAL
1

TIMIS. Ruga este una din cele mai importante sarbatori pentru crestinii din Banat. Pe intreg cuprinsul judetului Timis, zeci de biserici sunt inchinate Sfintei Maria, motiv pentru care, pe 15 august (Sf. Maria Mare) si 8 septembrie (Sf. Maria Mica), in foarte multe localitati din judet se sarbatoreste ruga. Multe localitati insa celebreaza hramul bisericii in alte zile ale verii si toamnei, cand, cu mic cu mare, oamenii se aduna la petrecere.

Iata mai jos, calendarul rugilor din Timis in perioada august – decembrie 2014:

2 august
Stiuca

5 august
Semlacu Mare

6 august
Tormac

15 august – Adormirea Maicii Domnului
Lugoj
Maguri
Ciacova
Macedonia
Faget
Branesti
Sculia
Percosova
Jimbolia
Beba Veche
Becicherecu Mic (ruga romaneasca)
Leucusesti
Barna
Drinova
Cenei (ruga ortodoxa romana)
Comlosu Mare
Hezeris
Criciova
Cosava
Denta (ruga romaneasca)
Dudestii Vechi (ruga catolica)
Bucovat
Foeni (ruga romaneasca)
Paniova (ruga romaneasca)
Giera (ruga romaneasca)
Chisoda
Ferendia
Grabat
Liebling
Alios
Manastiur
Albina
Urseni
Blajova
Duboz
Ohaba Romana
Cornesti
Peciu Nou (ruga romaneasca)
Pesac
Poieni
Capat
Dragoiesti
Ficatar
Sarbova
Remetea Mare
Berini
Uliuc
Crivobara
Vizma
Sag (ruga ortodoxa)
Sandra
Olosag
Teremia Mare
Tomesti
Luncanii de Jos
Saceni
Pustinis
Folea

20 august
Rovinita Mare (ruga catolica)
Cruceni (ruga catolica)

21 august
Butin

23 august
Hauzesti

28 august
Denta (ruga sarbeasca)
Foeni (ruga sarbeasca)

29 august – Taierea Capului Sf. Prooroc Ioan Botezatorul
Jupanesti
Gladna Montana
Sag – Hramul Manastirii Timiseni

30 august
Sarazani
Buzad

31 august
Bethausen
Ghilad
Iecea Mare
Bencecu de Sus
Uivar

7 septembrie
Cenei (ruga romano-catolica)
Darova
Bencecu de Jos

8 septembrie – Nasterea Maicii Domnului
Buzias
Obad
Bichigi
Begheiu Mic
Fadimac
Ofsenita
Spata
Chizatau
Gruni
Cutina
Nevrincea
Birda
Juresti
Poganesti
Boldur
Brestovat
Cosarii
Vucova (ruga romaneasca)
Valea Lunga Romana
Paru
Hodos
Rovinita Mare (ruga romaneasca)
Rachita
Gladna Romana
Giarmata Vii
Sanovita
Giarmata
Giera (ruga ungureasca)
Lenauheim
Cerna
Margina
Remetea Lunca
Moravita
Gaiu Mic
Crivina
Ohaba Lunga
Ortisoara
Parta
Padureni
Periam
Racovita
Icloda
Unip
Secas
Uihei
Balosesti
Tomnatic
Budint
Susani
Honorici
Voiteg

10 septembrie
Cherestur

12 septembrie
Brestea (ruga bulgareasca)

13 septembrie
Rauti

14 septembrie – Inaltarea Sfintei Cruci
Ruga Timisoarei
Matnicu Mic
Otelec

15 septembrie
Deta (ruga sarbeasca)

20 septembrie
Botesti

21 septembrie
Comeat
Cheglevici (ruga catolica)

24 septembrie
Cenad (ruga romano-catolica)

25 septembrie
Comlosu Mic

27 septembrie
Sag (ruga romano-catolica)
Zgribesti

1 octombrie
Luncanii de Sus

2 octombrie
Denta (ruga catolica)

5 octombrie
Sannicolau Mare (kerwei)
Bodo
Dumbravita (ruga catolica)

7 octombrie
Dragsina

14 octombrie – Sf. Cuvioasa Paraschiva
Dobresti
Cladova
Bazosu Nou
Dragsinesti
Padurani
Iersnic
Seceani
Farasesti
Barateaz
Teremia Mica
Romanesti
Valcani
Padureni (comuna V.Vlad Delamarina)

18 octombrie
Colonia Bulgara

19 octombrie
Otvesti

26 octombrie – Sf. Mare Mucenic Dumitru
Herneacova
Sinersig
Hodos
Carpinis
Ciresu
Dudestii Noi
Cheglvici (ruga catolica)
Giroc
Dolat (ruga romaneasca)
Dubesti
Satchinez
Sanandrei
Covaci
Iosifalau

28 octombrie
Vucova (ruga slovaca)

7 noiembrie
Soca (ruga sarbeasca)

8 noiembrie – Sf. Arhangheli Mihai si Gavril
Partos (ruga catolica)
Lapusnic
Biled
Bulgarus
Livezile (ruga romaneasca)
Carani
Igris

9 noiembrie
Bunea Mare
Becicherecu Mic (ruga catolica – kerwei)

11 noiembrie
Sanmartinu Maghiar

21 noiembrie
Criciova (ruga ucrainenilor)

25 noiembrie
Checea – ruga croata

25 decembrie – Nasterea Domnului
Lugojel

Rating

  • 1comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. 15 august Mâtnicu Mare
    8 septembrie Jena