Banat Girls invinsa clar la Bistrita. Sanse tot mai mici la playoff pentru formatia timiseana

TIMIS. Banat Girls a suferit cel mai dur esec al campionatului, 7-0 in duelul cu Gloria Bistrita, o alta echipa care lupta pentru prezenta in play-off-ul Superligii de fotbal feminin.

Startul intalnirii a fost unul echilibrat, pana in minutul 15, cand Granados a faultat-o in careu pe Oana Negrea, iar jucatoarea bistriteana a executat bine si a deschis scorul. Cinci minute mai tarziu, dupa o eroare a Laurei Desmerean in propriul careu, mingea a ajuns la Clara Rosu, care a facut 2-0. Pana la pauza gazdele au mai inscris de alte doua ori. Mai intai a facut-o Oana Negrea, dupa un alt penalty, iar scorul pauzei l-a stabilit Rania Kara Jouli. Banat Girls putea reduce din diferenta, insa un sut al Mariei Cortina a fost prins de portarul Szidonia Salamon.
La 12 minute de la reluare, o pasa a Genovevei Rosie a gasit-o pe Rania Kara Jouli, care a trimis in plasa. Dupa alte 5 minute Bistrita a mai inscris o data prin fotbalista care a pasat la golul 5, iar tabela a fost inschisa de Adina Rognean, care a semnat prima sa reusita in campionat.

Am venit aici sa ne jucam sansa. Stiam ca sansele noastre la play-off s-au diminuat dupa remiza de acasa cu CSM Alexandria si stiam ca vom intalni o echipa buna, dar si ca va fi o partida diferita fata de cea din tur. Am inceput prost meciul si nu ne-am putut reveni dupa ce am incasat primele goluri. A fost si greu sa le motivez pe fete avand in vedere si absentele pe care le-am avut, si problemele financiare. Nu ne ramane decat sa dam ce avem mai bun in meciurile care urmeaza si bineinteles sa felicitam adversarul de astazi”, a declarat după meci antrenorul Banat Girls, Liviu Ivasuc.

In runda urmatoare, ultima din 2023, Banat Girls va primi in 9 decembrie, de la ora 13, vizita liderului, Politehnica Timisoara.