Balotestiul face dubla cu echipele din Timisoara. Dupa ce a invins ASU Poli, acum a batut si Ripensia

TIMISOARA. Intermediara din liga secunda a fost cu ghinion si pentru Ripensia. Trupa banateana nu a obtinut nimic dintr-un adevarat duel de 6 puncte cu CS Balotesti, formatie ilfoveana ce in urma cu doua saptamani invingea si ASU Poli.

Miercuri, echipa fratilor Herea au facut un pas mare spre salvare, dupa ce a trecut de Ripi cu 3-1, intr-un meci pe care l-a dominat. Ovidiu Herea a deschis scorul inca din minutul 11, iar Eugen Nica a dus scorul de 2-0 pana la pauza. In minutul 61, Nica a facut diferenta una de forfait, dupa care oaspetii au redus din diferenta prin Claudiu Apro in minutul 75.

CS Balotesti castiga cu 3-1 meciul cu Ripensia si depaseste echipa timisoreana cu un punct. Ilfovenii urca pe locul 11, cu 37 de puncte. Timisorenii raman cu 36 si au nevoie de puncte in urmatoarele partide pentru a nu ajunge in zona rosie a clasamentului.

In acest final de saptamana banatenii primesc vizita unei alte reprezentante a Ilfovului, CS Afumati, echipa in fata careia a pierdut cu 2-0 in tur, si care inaintea intalnirii este pe locul 5 in clasament.

Ripensia: Radulescu – Burdet (Golda 90′), Bocsan, Apro, C. Toma (cpt.), Stoi, Tudor, Mediop, Ad. Ungureanu, Bobina. (Tugui 46′), Dumiter.