Au venit, au jucat, ne-au cucerit. Krasny Yar invinge Timisoara si merge in grupele Challange Cup

TIMISOARA. Invingatori in primul meci disputat in Georgia, cu 17-12 contra rusilor de la Krasny Yar, banatenii erau favoriti in meciul retur, insa nimic nu era sigur in fata unei formatii solide care avea puterea sa intoarca rezultatul, chiar si pe Bega.

Timisoara a inceput ofensiv prima repriza, dorind sa transeze cat mai repede partida. Conache a deschis scorul dintr-o penalitate, dar apoi a si ratat o alta, astfel ca scorul a ramas 3-0. Cu trecerea timpului, rusii si-au jucat sansa, s-au apropiat tot mai mult de butul banatenilor, si dupa actiuni repetate in 22-ul advers, au reusit doua eseuri prin Pruidze, tranformate de Lasha Malaguradze, pentru 3-14, scor la care oaspetii erau calificati, deoarece in tur, Timisoara s-a impus la 5 puncte, 17-12. Totusi, pana la pauza, dupa cateva sarje in forta in 5-ul advers, soldate si cu doua galbene vazute de Fukofuka si Pruidze, Timisoara reduce din diferenta, dupa eseul lui Simionmescu, netransformat de Conache. Astfel dupa primele 40 de minute, s-a intrat cu 8-14, tot un scor care avantaja gruparea din Kransnoyarsk.

Contrar asteptarilor, rusii incep bine partea secunda si au obtinut rapid o penalitate, transformata din pozitie excelenta de Malaguradze, pentru 8-17, astfel ca banatenii aveau nevoie de un joc consistent pentru a intoarce soarta calificarii. Dupa cateva atacuri bune, banatenii primesc si ei o lovitura de pedepasa de la 30 de metri, central, iar Conache, a relansat partida, 11-17. Seria penalitatilor a continuat, de aceasta data Krasny primind una intr-o zona extrem de favorabila si concretizata de acelasi Malaguradze, 11-20, iar vizitatorii aveau calificarea in buzunar cu 20 de minute inainte de final.

Mai mult, Galinovski reuseste un eseu de mare clasa la colt, transformat de Malaguradze, iar soarta calificarii parea pecetluita la 11-27. Obligati sa atace in fata unei aparari bine puse la punct, banatenii gasesc o bresa, dupa doua moluri de margine care au mers bine, iar Fercu inscrie un eseu care readuce sperante in tabara gazdelor, tranformat de Conache, 18-27, iar gazdele mai aveau nevoie sa culce o data balonul in terenul de tinta advers pentru a intoarce soarta calificarii. Acel moment insa nu a mai venit, iar Timisoara a ratat calificarea in Challange Cup, desi a avut-o in mana dupa primul joc.

Timisoara Saracens: Aholelei, Capatana, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Doyle, Rus, Stewart, Seniloli, Umaga, Manumua, Conache, Sefanaia, Popa, Fercu. Rezerve: Radoi, Halalilo, Maris, Muresan, Pretorius, Simionescu, Zaharia, Morrison.