Au tremurat pentru victorie. Tricolorii au invins greu Georgia, iar Fenici de la Poli Timisoara a avut un rol decisiv

TIMISOARA. Nationala masculina de handbal a Romaniei a invins mai greu decat o arata scorul echipa Georgiei, cu scorul de 28-24 (16-13), vineri seara, la Benevento (Italia), in Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021.

Tricolorii, la primul meci oficial cu Rares Fortuneanu pe banca tehnica, au reusit sa incline balanta in ultimele cinci minute ale partidei. Romania a controlat prima parte, in care a condus cu 6-2 (min. 11) si chiar 10-4 (18), dar la pauza avantajul era de doar trei goluri, 16-13.

Debutul partii secunde a fost favorabil georgienilor, care au reusit sa preia conducerea in minutul 39, cu 18-17. Partida a continuat cu echilibru, 22-21 pentru Romania, minutul 50, care s-a desprins la 24-21 cu 5 minute inainte de final si nu a mai avut emotii pana la sirena.

Fostul jucator de la Poli Timisoara, Demis Grigoras a fost golgheterul partidei cu 9 puncte, iar capitanul alb-violetilor Cristi Fenici a avut un rol important, cu 5 goluri inscrise si multe pase decisive. Un alt jucator care si-a inceput cariera la Poli, Alex Simicu a inscris si el de trei ori. De cealalta parte, Irakli Cikovani, actualmente la Dobrogea Sud, dar care a imbracat si tricoul lui Poli, a marcat de 6 ori pentru Georgia.

Astazi Romania va intalni Kosovo, iar in ultima etapa a turneului din Italia, tricolorii vor intalni tara gazda.