Au rezistat pana in minutul 90, in prelungiri nu au mai putut. ASU Politehnica Timisoara pierde la Ploiesti

TIMISOARA. Atmosfera de zile mari la Petrolul – ASU Politehnica, mii de spectatori, doua galerii adevarate si un meci… tensonat. ASU Poli a rezistat pana in minutul 90, dar apoi a primit doua goluri in prelungiri si a pierdut cu 0-2.

Probabil altfel ar fi fost soarta meciului, daca echipei alb-violete i se valida un gol marcat in minutul 12. Atunci, dupa un corner, mingea a fost trimisa spre poarta de Nicolescu, iar portarul Tordai a retinut, doar ca el se afla in spatele liniei portii… insa arbitrul a lasat jocul sa continue.

Politehnica a jucat bine in prima parte, a fost organizata excelent defensiv si a pus probleme si in ofensiva. In partea secunda, odata cu trecerea timpului, violetii s-au au mizat mai mult pe contraatacuri punand baza pe aparare. Minutul 92, a adus si primul gol al partidei, Marinescu marcand din apropiere, fiind scapat din marcaj. In ultimul minut de prelungiri a marcat si Saim, cu un sut frumos din 16 metri.

CITESTE SI: Nicolae Robu despre semafoarele pornite in intersectia de la Marasti, din Timisoara, injurate de soferi: Vom continua experimentul si in zilele lucratoare. Eu voi decide

Esec nemeritat pentru Politehnica, „echipa suporterilor” meritand la Ploiesti cel putin un punct. Runda viitoare, Politehnica va primi pe teren propriu replica Daciei Mioveni.

Petrolul: Tordai – Olaru, Fl. Plamada, Cazan, Tiganasu – Ghinga (cpt.) – N. Popescu (Lumu 46′), Ciocalteu (Ct. Stefanescu 72′), L. Marinescu, Saim – Arnăutu (Cl. Herea 54′).
Antrenor: Leo Grozavu

ASU Poli: Murariu – Bilia, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Nicolescu (Lazea 66′), Vidrasan – Bedea, A. Ignea, Bozian (I. Plamada 70′) – Velici (Banica 88′)
Antrenor: Cosmin Petruescu